ВСЕСВІТНІЙ ПОШТОВИЙ СОЮЗ
(Universal Postal Union), ВПС (UPU) — спеціалізована установа ООН (з 1947). Засн. 9.Х 1874 згідно з Бернським договором про утворення цього союзу, який набув чинності 1 .VIІ 1875. До 1878 називався Загальним поштовим союзом. З 1 .IV 1959 діяльність ВПС регламентується Всесвітньою поштовою конвенцією, прийнятою З.Х 1957 на Поштовому конгресі в Оттаві (Канада). ВПС покликаний забезпечувати ефективну роботу пошт, служб з метою поглиблення і розширення контактів між народами та сприяння міжнар. співробітництву в екон., культур, і соціальній сферах; надавати тех. допомогу у пошт, обслуговуванні. Кожна держава — член ВПС зобов'язується відправляти пошту всіх ін. держав — членів ВПС найкращими засобами, які використовуються для власної пошти. ВПС рекомендує країнам — учасницям союзу методи нарахування і сплати транзит, зборів (для кореспонденції, яка проходить через територію однієї або кількох держав) і зборів на кінцевих пунктах. Він визначає тарифні ставки, макс. і мінім, вагу, розміри та умови прийняття кореспонденції, у т. ч. листів, пошт, карток, книжок з відповідними знаками для сліпих і невеликих пакетів. ВПС встановлює також правила, які стосуються і кореспонденції на замовлення, авіапошти, предметів перевезення, що потребують спец, дозволу (інфекційні, радіоактивні речовини тощо).
Держави — члени союзу зобов'язані дотримувати положень Всесв. пошт, конвенції 1959, яка регламентує відправлення 8 категорій «звичайної пошти»; передбачає види кореспонденції, що можуть пересилатися згідно з міжнар. порядком; забороняє перевезення певних вантажів; гарантує свободу пересилання кореспонденції на всій території, яку охоплює союз. Найвищим органом ВПС є Всесвітній конгрес представників держав — членів союзу. Скликається кожних 5 років. Він переглядає систему угод союзу, обирає його роб. органи: Виконавчий комітет, Консультативну раду з поштових досліджень і Міжнародне бюро. Викон. комітет складається із 40 членів з урахуванням справедливого геогр. представництва держав. Осн. повноваження к-ту: забезпечення безперервної роботи ВПС у період між конгресами і тісних контактів з пошт, адміністраціями; контроль за діяльністю Міжнар. бюро; проведення досліджень і підготовка пропозицій до конгресу; налагодження ділових стосунків з ООН та ін. міжнар. організаціями. Викон. комітет засідає раз на рік.
Консульт. рада з пошт, досліджень складається з 35 членів. Здійснює дослідження і формулює висновки з тех., екон. та орг. питань, які стосуються пошт, зв'язку, вивчає проблеми тех. співробітництва держав — членів союзу.
Міжнар. бюро є пост, секретаріатом ВПС. Забезпечує зв'язок, інформацію, консультації і деякі фін. послуги для пошт, адміністрацій, координує і реалізує заходи з питань тех. співробітництва у сфері пошт, обслуговування. Керує роботою бюро ген. директор, який обирається Викон. к-том мінімум на 5 років.
Україна — член ВПС з 1947. Штаб-квартира ВПС — м. Берн (Швейцарія). Літ.: Шреплер Х.-А. Междунар. организации. М., 1995.
В. М. Репецький.
|