ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ
(грец. первісно — перший аркуш, що приклеювали до сувою, від — перший і — приклеювати) — сукупність загальноприйнятих правил, традицій, умовностей, яких обов'язково дотримують уряди, відомства іноз. справ, дипломатичні представництва і офіц. особи; важливий політ, інструмент дипломатії та заг. міжнар. спілкування. У Середні віки під поняттям «протокол» розуміли правила оформлення док-тів та ведення архівів. Згодом його почали вживати стосовно дипломатії та дип. служби. Розширився і зміст поняття: крім правил оформлення дип. док-тів до Д. п. стали відносити питання дип. етики та церемоніалу. Сьогодні Д. п. охоплює практично усі сфери зовнішньополіт: діяльності. Норми Д. п. — це підсумок багатовікового спілкування держав. З давніх-давен люд. досвід нагромаджував і відбирав з численних ситуацій, що повторювалися, правила поведінки, традиції та умовності, які щонайкраще відповідали інтересам підтримання процесу спілкування. З виникненням держав, розвитком зносин між ними формуються норми спілкування, зокрема протокольні норми.
Д. п. є категорією міжнародного права. Його осн. норм повинні дотримувати більш-менш однаково всі члени світ, співтовариства. Разом з тим Д. п. кожної окр. країни має свої особливості.
Дотримання Д. п. є обов'язковим, коли відбувається визнання нових держав, встановлюються дипломатичні відносини, призначаються глави дип. представництв, вручаються вірчі грамоти, здійснюються дип. візити, проводяться бесіди та переговори, підписуються угоди, організовуються зустрічі і проводи офіц. делегацій, скликаються міжнар. наради і конференції. Особливе значення має дотримання Д. п. та етикету при використанні держ. гімну та прапора. Д. п. обов'язковий під час святкових і траурних подій тощо. Згідно з Д. п. організовуються дип. прийоми, ведеться дип. листування, працює дип. корпус.
Норми Д. п. випливають з правил міжнар. ввічливості. Оскільки єдиних писаних або усних норм міжнар. права, які б, напр., зобов'язували д-ви віддавати чітко визначену шану главі д-ви під час його офіц. візиту до іноз. д-ви, не існує, кожна країна дотримує власних правил прийому іноз. гостей різного рівня, керуючись при цьому загальноприйнятою міжнар. практикою. Відступ від протоколу або його порушення можуть завдати шкоди честі та міжнар. авторитетові д-ви, її офіц. представників, а відтак призвести до ускладнень у міжнар. стосунках та небажаних політ, наслідків. Загальноприйняті принципи Д. п. закріплені у Віденській конвенції про дипломатичні зносини 1961.
Б. І. Гуменюк.
|