ДОГОВІР ПОБУТОВОГО ПРОКАТУ
- різновид цив. договору, за яким суб'єкти підприєм. діяльності надають гр-нам у тимчас. користування за плату предмети дом. вжитку, муз. інструменти, спорт, інвентар, легкові автомобілі та ін. майно. Регулюється ст. 273—276 Цивільного кодексу України. Умови і порядок надання майна за Д. п. п. визначаються заг. правилами про договір майнового найму (оренди) (ст. 262, 263, п. 1, 2, 3 і 5 ст. 265, ст. 269, 271 і 272 ЦивК), а також «Правилами побутового обслуговування населення», затв. КМ України 16.У 1994. Д. п. п. укладається в усній формі, крім випадків, коли типові договори вимагають укладення в письм. формі. При укладенні договору організація зобов'язана в присутності наймача перевірити справність майна, що здається в найом. Здача майна, одержаного за Д. п. п., у піднайом або у заставу не допускається.
Розмір плати за надання гр-нам у користування предметів побут, прокату визначається за домовленістю сторін. У разі прострочення внесення плати за найом заборгованість стягується у безспір. порядку на підставі викон. написів нотаріусів.
На випадок виходу предмета прокату з ладу наймодавець зобов'язаний відремонтувати його або замінити цей предмет іншим. За час знаходження предмета прокату в ремонті плата за прокат не справляється. Наймач має право в будь-який час розірвати Д. п. п. і повернути майно організації у належному стані з урахуванням нормального зносу. В разі погіршення стану майна він мусить відшкодувати збитки наймодавцю, якщо не доведе, що збитки заподіяні не з його вини.
А. Л. Салатко.
|