ДОГОВІРНЕ ПРАВО
— система правових норм, що регулюють договірні відносини; інститут ряду галузей зак-ва (цивільного, трудового, екологічного тощо). В цив. зак-ві України норми Д. п. містяться передусім у Цивільному кодексі України. Зокрема, в ст. 41 зазначається, що угоди можуть бути односторонніми та дво- або багатосторонніми (договори).
На договори як вид угод поширюються заг. положення гл. З ЦивК України про форму та ін. умови дійсності угод, підстави і наслідки визнання їх недійсними тощо. Деякі норми Д. п. регламентуються у заг. положеннях про зобов'язання (гл. 14—19). Окр. видам договірних зобов'язань присвячені гл. 20—38 розд. III («Зобов'язальне право»); зовнішньоторговельні угоди (договори) — в розд. VIII («Правоздатність іноземних громадян та осіб без громадянства. Застосування цивільних законів іноземних держав і міжнародних договорів»). Д. п. включає і ті норми заг. положень ЦивК, які визначають правовий статус фіз. та юрид. осіб, ін. суб'єктів цив. права, положення про представництво, довіреність, позовну давність тощо. У системі Д. п. виділяють також заг. положення про договори (поняття договору та його види, принципи Д. п., порядок укладання, зміни або розірвання договорів тощо).
Договірні зобов'язання класифікуються за ознаками, які характеризують правовий наслідок (юрид. мету) укладання того чи того договору. За цим критерієм можна виділити такі групи договорів: про передачу майна у власність, повне госп. відання або операт. управління (купівля-продаж, поставка, контрактація, міна, дарування, постачання енергетичними та ін. ресурсами через приєднану мережу тощо); про передачу майна у тимчас. користування (майновий найм, оренда, лізинг, житловий найм, безоплатне користування майном тощо); про виконання робіт (підряд, підряд на капітальне буд-во, на виконання проектних і розвідувальних робіт, проведення аудиту тощо); на передачу результатів творчої діяльності (авторські, ліцензійні договори, договори на передачу н.-т. продукції тощо); про надання послуг (перевезення, страхування, доручення, комісія, зберігання, кредитний договір тощо); про сумісну діяльність (установчий договір, угоди про н.-т. співробітництво тощо). Ці договори становлять систему Д. п. Окр. види договорів регулюються, крім ЦивК, численними підзакон. актами — положеннями, правилами, статутами, типовими договорами тощо.
В. В. Луць.
|