Навигация
 
регрес-рибак
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

РЕЄСТРИ КОЗАЦЬКІ

— поіменні списки укр. козаків у 16—17 ст., що складалися в Речі Посполитій для обліку та призначення платні. Укладення та межі реєстру визначалися польс. сеймом. У Гетьманщині називалися компутами. У Великому князівстві Литовському укр. козацтво тривалий час перебувало під кер. воєвод і старост пд.-сх. (українських) воєводств і становило нестійку міжстанову групу, що використовувалася адміністрацією для охорони кордону та організації походів на володіння Кримського ханства і залежних від нього ногайських орд, а також Осман. імперії. Козаків також наймали до конвойних (охоронних) команд при-корд. замків, приват, почтів представників місц. влади, вел. землевласників — магнатів. Мали місце неоднораз. спроби організувати та узаконити пост, найм козаків для несення при-корд. служби. Так, 1524 старости з Пд. України порушили це питання перед держ. радою Вел. князівства Литовського. Питання було вирішено позитивно, проте не реалізовано. Знову порушувалося на сеймі 1533. У 1541, за наказом вел. князя Сигізмунда І Старого, до регіону для складання реєстру було надіслано представника. Сигізмунд II Август надіслав 1568 відповідну грамоту на Запорізьку Січ. Згідно з грамотою Сигізмунда II Августа від 5.VІ 1572 на держ. службу на добровільній, платній основі було набрано 300 козаків. Козац. загін очолював Я. Бадовський, якому доручили скласти реєстр. Цим і було започатковано практику складання таких спец, козац. списків. Я. Бадовський підлягав корон, гетьманові, отримав повноваження судити козаків, вписаних у реєстр,

Реєстри козацькі

— реєстрових козаків. Козаки виводилися з-під управління і юрисдикції місц. влади. Окрім прикорд. охорони, на реєстровців покладалася поліц. функція — контроль над рештою козацтва.

У 1576 та 1578 польс. король Стефан Баторій провів з козаками переговори щодо поновлення реєстру. Корол. «Постановою щодо низовців» від 16. IX 1578 було затверджено реєстр на 500 осіб. Очолював реєстр, козацтво канівський і черкаський староста М. Вишневецький. Реєстровці отримали прапор; місцем перебування визначалося м. Трахтемирів зі шпиталем. Такий самий реєстр для призначення козакам платні було складено 1581. Корол. універсалом від 25.VII 1590 встановлено реєстр на 1 000 козаків. Складання реєстру проголошувалося також сеймом 1601. Спроби набрати на службу 1 000 козаків було зроблено корол. комісарами 1614, а також згідно з Вільшанською угодою 1617. За Роставицькою угодою 1619 реєстр мав становити 3 000 козаків. 1620 між королем та козаками було попередньо узгоджено збільшення реєстру до 20 000. За Куруківською угодою 1625 мало бути 6 000 реєстровців. Тоді козаків було вперше поділено на 6 полків за тер. ознакою. За Переяславською угодою 1630 реєстр мав збільшитися до 8 000. Ухвала сейму 1635 затверджувала на майбутнє 7-тисячний реєстр. Відповідно до Ординації 1638 сейму та Маслоставської угоди 1638 реєстр зменшувався до 6 000. Не внесена до реєстру частина козаків стала виписними козаками (випищиками).

За Зборівським договором 1649 узгоджувався 40-тисячний реєстр (насправді ж козаків було значно більше). Його мала скласти козацька адміністрація воєводств, де дозволялося проживання козаків, — Київського, Брацлавського та Чернігівського. Складанням реєстру керував військовий писар Іван Чернята. Єдиної інструкції та зразка для його складання не було, формування реєстру за полками відбувалося по-різному. Зведення полк, списків в єдиний реєстр провадилося у військовій канцелярії в м. Чигирині. До нього було включено 40 777 осіб. Зборів, договір та відповід. реєстр не були затв. сеймом.

Білоцерківський договір 1651 визначив чисельність реєстрового козацтва у 20 000, а Гадяцький договір 1659 та Чуднівський договір 1660 — у 30 000.

Регламентація кількості козацтва (офіційно воно називалося городовим козацтвом) здійснювалася з 1654 й у договорах Війська Запорізького з Рос. д-вою («гетьманських статтях»). Переяславський договір 1654 (див. Березневі статті 1654) встановив її у 60 000, Глухівські статті 1669 та Коломацькі статті 1687 — у 30 000 для Лівобереж. України, Переяславські статті 1674 — у 20 000 для Правобереж. України. Переяславський договір 1654 встановлював, що реєстр (компут) мав складатися урядом Війська Запорізького, а в Переяславських статтях 1659зазначалося, що цим мають займатися рос. комісари. 1735 кількість реєстрових (виборних козаків) у Війську Запорізькому було обмежено до 20 000, решту переведено до розряду підпомічників. Реєстрове (виборне) козацтво проіснувало до 1782.

Літ.: Винар Л. Початки укр. реєстрового козацтва. «Укр. історик», 1964, № 2-3; Дзира Я. Перший паспорт козацтва. Найдавніший реєстр низового війська. 1581 рік. «Літературна Україна», 1991, 13 червня; Реєстр Війська Запорозького 1649 року. К., 1995; Леп'явко С. Згадки про невідомі козацькі реєстри.

В кн.: Запороз. козацтво в пам'ятках історії та культури. Мат-ли конференції, т. 1. Запоріжжя, 1997; Щербак В. О. Укр. козацтво: формування соціального стану. Друга пол. XV — серед. XVII ст. К., 2000.

О. В. Кресін. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]