Навигация
 
т-тех
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ТАДЖИКИСТАН

Республіка Таджикистан (Tojikistan, Jumhurii Tojikistan) — д-ва в Центр. Азії. Тер. — 143,1 тис. км2. Нас. — 6,86 млн. чол. (2003, оц.): таджики (64,9 %), узбеки (25 %), росіяни (3,5 %) та ін. Столиця — м. Душанбе. Адм.-тер. поділ — 3 області (велаяти), в т. ч. одна автономна; 45 районів. Держ. мова — таджицька; російська визнана «мовою міжнаціонального спілкування». Грош. одиниця — сомон. Нац. свято — День незалежності (9 вересня). У 1-й пол. 1-го тис. до н. е. територія сучас. Т. входила до держ. утворень, що виникли в Бактрії та Согдіані. В 6—4 ст. до н. е.

Державний герб Таджикистана

Таджикистан. Карта

перебувала під владою Ахеменідів, Олександра Македонського. Від 3 ст. до н. е. — у складі Греко-Бактрійського і Кушанського царств. У серед. 8 ст. Центр. Азію завоювали араби. В 10—18 ст. землі, заселені таджиками, входили до різних феод, держав. У 1-й пол. 19 ст. територія Т. була поділена між Кокандським ханством і Бухарським еміратом. У 1868 пн. райони сучас. Т. і значна частина Паміру були приєднані до Росії. У 1917-18 тут було встановлено рад. владу; тадж. землі увійшли до Туркестанської АРСР. Внаслідок нац.-держ. розмежування рад. республік Центр. Азії 14.Х 1924 утв. Таджицьку АРСР у складі Узбецької РСР. 16.Х 1929 утв. Таджицьку РСР; 5.ХІІ 1936 вона увійшла до СРСР як союзна республіка. В 1931 прийнято першу радянську конституцію Тадж. РСР, яку заступила конституція 1937. У 1978 була введена нова конституція, віднесена до т. з. конституцій розвиненого соціалізму. 9.ГХ 1991 було проголошено незалежність Т. Певний час функціонування тадж. д-ви забезпечувалося конституцією 1978 (зі змінами і доп.). За результатами референдуму 6.ХІ 1994 прийнято нову конституцію Т., яку 26.IX 1999 суттєво змінено насамперед у частині регламентації держ. механізму.

За формою держ. правління Т. є різновидом презид. республіки. Згідно зі ст. 48 конституції «Маджлісі Олі — парламент Республіки Таджикистан — є найвищим представницьким і законодавчим органом Республіки Таджикистан». Парламент — двопалатний, строк його повноважень — 5 років. Маджлісі намояндагон (нижня палата) у складі 63 депутатів формується шляхом заг. виборів на основі змішаної системи. Віковий ценз для кандидатів у члени цієї палати — 25 років. Склад маджлісі міллі (верхньої палати) — 33 депутати, 8 з яких призначає президент, інші — обираються способом непрямих виборів на спільних засіданнях депутатів місц. представн. органів. Віковий ценз для кандидатів у депутати — 35 років, вони повинні мати вищу освіту. Кожний колишній президент є членом верхньої палати довічно. Маджлісі Олі може достроково саморозпуститися за рішенням, прийнятим на основі більшості у 2/3 від складу його палат. Гол. функцією Маджлісі Олі є законотворчість. Правом законод. ініціативи в парламенті наділені члени обох палат, президент, уряд, а також члени представн. органу Горно-Бадахшанської авт. області. Всі законопроекти спочатку вносяться до нижньої палати. Президент наділений правом вето на закони, прийняті Маджлісі Олі. Якщо парламент більшістю у 2/3 підтвердить своє попереднє рішення щодо закону, президент має його підписати і оприлюднити. За конституцією, «президент Республіки Таджикистан є главою держави і виконавчої влади (уряду)». Водночас він визначений гарантом конституції і законів, прав і свобод людини та гр-нина, нац. незалежності, єдності й тер. цілісності, узгодженого функціонування та взаємодії держ. органів (ст. 64). Президент обирається шляхом заг. і прямих виборів строком на 7 років. Одна і та сама особа не може бути обрана президентом більше як на два строки поспіль. Кандидатом у президенти може бути гр-нин віком від 35 до 65 років, який проживає на тер. Таджикистану не менше 10 років. Президент визнаний недоторканним і позбавляється недоторканності лише у випадку вчинення ним держ. зради — на підставі висновку КС і за рішенням 2/3 від заг. кількості обох палат парламенту.

Серед повноважень президента — право визначати осн. напрями внутр. і зовн. політики д-ви, а також утворювати і ліквідовувати центр, органи викон. влади. Президент призначає і звільняє прем'єр-міністра та ін. членів уряду. Відповідні укази президента мають бути затв. маджлісі намаяндагон. Члени уряду не можуть обіймати ін. посаду і мати представницький мандат. Уряд складає повноваження перед новообр. президентом. Президент також призначає і звільняє своїх представників — голів областей, міст і районів, уповноважених здійснювати викон. владу. Суд. владу здійснюють КС, ВС, Вищий екон. суд, Військовий суд, суд Горно-Бадахшанської авт. області, обласні, міста Душанбе, міські та районні суди. Суддів КС, ВС і Вищого екон. суду обирає маджлісі міллі за поданням президента; суддів ін. судів призначає президент за поданням спец, органу — ради юстиції. Строк повноважень усіх суддів — 5 років.

За формою держ устрою Т. є унітарною д-вою, до складу якої входить тер. автономія — Горно-Бадахшанська АО. Представн. органом АО є маджліс нар. депутатів, строк повноважень якого — 5 років. На такий же строк обираються маджліси нар. депутатів в ін. адм.-тер. одиницях — областях, містах і районах. У селищах і селах населення обирає джамоати — органи самоврядування. Т. - член ООН з 1992, член СНД з 1991, ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з Т. встановлено 24. IV 1992.

В. М. Шаповал. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   т-тех   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]