ХОЛОПИ
- 1) У Київ. Русі 9-12 ст. категорія залежного населення. Термін уперше згадується у «Повісті временних літ». «Руська Правда» називає такі джерела холопства: само-продавання, одруження з рабом «без ряду», вступ «без ряду» на посаду тіуна або ключника (ст. 110 Розширеної редакції «Руської Правди»). На X. автоматично перетворювався також закуп (напіввільний селянин), який втікав або провинився. У X. могли продати боржника, який збанкрутував. За «Руською Правдою» X. був дуже обмеженою у правах людиною. Так, X. як боярський тіун міг виступати на суді свідком, але не міг присягнути як послух, котрий мав бути вільним. X., що ударив «вільного мужа», зазнавав кари. За X., який учинив крадіжку, відповідав його хазяїн, тоді як вільні люди, винні в такому самому діянні, сплачували «продажу» (тобто штраф). За вбивство X. його пану сплачувалася певна компенсація. Хазяїн відповідав за угоди, укладені його X. «Руська Правда» встановлювала відповідальність вільних людей за допомогу, що надавалася холопу-втікачу; зобов'язувала владу і приват. осіб сприяти затриманню втікача. X., за «Руською Правдою», були не суб'єктами, а об'єктами права. Вони використовувалися переважно у домашньому г-ві феодалів.
У період феод, роздробленості Русі на укр. землях застосування у г-ві феодалів праці X. не втратило свого значення. їх примушували працювати в будинку господаря, займатися вотчинним ремеслом, а також обробляти орні землі, що належали боярам. Розвиток феод, відносин вів до невпинного зростання кількості X., яких феодали-землевласники наділяли землею, примушуючи її обробляти. Відтак створювались умови для зменшення цієї категорії майже безправного нас. Русі та її еволюції у бік феодально залежного населення. 2) У пн.-сх. землях Русі, а потім у Моск. д-ві X. становили більшість челяді, яка обробляла панську землю. Частина X. жила при дворах феодалів і нерідко використовувалася на військ, і адм. службі. Поступово у 16—17 ст. багато X. стали кріпаками. Частина X., яка належала до складу дворових людей, за Петра І у 1722—24 була обкладена подушним податком і перетворена на кріпаків.
3) У Речі Посполитій X. (хлопи) — заг. назва залеж, населення. Після Люблінської унії 1569 назва «хлоп» використовувалася і в Правобережній Україні.
Літ.: Юшков С. В. Обществ.-полит. строй и право Киев, гос-ва. М., 1949; Зимин А. А. Холопы Древней Руси. «История СССР», 1965, № 6; Зимин А. А. Холопы на Руси. М., 1973; Свердлов М. Б. Генезис и структура феод, общества в Древней Руси. Ленинград, 1983.
В. Д. Гончаренко.
|