Навигация
 
вес-вис
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВИНАГОРОДА ЗА ВИНАХІД

- грош. кошти, які виплачуються винахідникові за використання його винаходу. Платежі будь-якого виду, одержані як винагорода за використання або надання дозволу на використання прав пром. власності (винаходів, корисних моделей, пром. зразків, знаків для товарів та послуг тощо), мають назву «роялті». За законодавством України право власності на винахід підтверджується патентом. У разі, коли автор винаходу є патентоволодільцем, йому належать усі майнові права. В. за в. у цьому випадку винахідник отримує на підставі договору про передачу права власності на винахід будь-якій особі, яка стає правонаступником власника патенту. Власник патенту на винахід може також отримати винагороду за надання права на використання винаходу ін. особі на підставі ліцензійного договору. Розмір винагороди визначається за згодою сторін. Винахідник має право на одержання винагороди і тоді, коли винахід (корисну модель) створено у зв'язку з виконанням служб, обов'язків чи дорученням роботодавця. У цьому разі винагорода визначається договором, укладеним роботодавцем з винахідником, з урахуванням екон. цінності винаходу та ін. вигоди, одержаної роботодавцем від винаходу. Керуючись сусп. інтересами та інтересами нац. безпеки, КМ України може дозволити використання винаходу без згоди його автора, але з виплатою йому відповідної винагороди.

Законодавство України передбачає також виплату винагороди за об'єкти пром. власності, в т. ч. за винаходи, що становлять держ. таємницю. Грош. компенсація виплачується заявникові одноразово держ. органом, який був визначений держ. експертом. При визначенні розміру компенсації враховуються: доходи, не одержані заявником у зв'язку з обмеженням його права власності на секретний винахід, покриття затрат винахідника на оплату зборів, а також виплата автору секрет, винаходу (якщо він не є заявником) заохоч. винагороди. Заохоч. винагорода виплачується авторові заявником у місяч. термін від дати одержання останнім зазначеної компенсації. Розмір винагороди за один винахід (незалежно від кількості авторів) становить три неоподатковуваних мінімуми зарплати. Авторам секретних винаходів та корисних моделей за заявками, експертиза яких по суті не проводилась, заохоч. винагорода не виплачується. За використання секрет, винаходів авторам, які не є заявниками, виплачується винагорода. Винагороду виплачує заявник, який використовує секрет, винахід, за рахунок своїх коштів.

Порядок виплати винагороди за винахід визначається відповідно до Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» (1993) і Положення про порядок оформлення і використання прав на винаходи, корисні моделі та промислові зразки, що становлять державну таємницю, затв. постановою ВР України (1995).

Н. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]