ВИЩА РАДА ЮСТИЦІЇ
- колегіальний незалежний орган, відповідальний за формування високопрофес. суддівського корпусу, а також за прийняття рішень стосовно порушень суддями і прокурорами вимог щодо несумісності та в межах своєї компетенції про їх дисциплінарну відповідальність. Передбачена Конституцією України (ст. 131). До відання В. р. ю. належить: 1) внесення подання про призначення суддів на посади або про звільнення їх з посад; 2) прийняття рішення стосовно порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності; 3) здійснення дисциплін, провадження стосовно суддів Верховного Суду України і суддів вищих спеціаліз. судів та розгляд скарг на рішення про притягнення до дисциплінар. відповідальності суддів апеляц. і місц. судів, а також прокурорів.
Органи типу В. р. ю. є у Франції, Іспанії, Італії та деяких ін. країнах. Вони формуються, як правило, з висококваліфікованих авторитетних юристів. Законодавством Іспанії, напр., встановлено, що до відповідної ради мають обиратися професори права і найвідоміші юристи-адвокати. За Конституцією України В. р. ю. складається з двадцяти членів. Верх. Рада України, Президент України, з'їзд суддів України, з'їзд адвокатів України, з'їзд представників юрид. вищих навч. закладів та наук, установ призначають до В. р. ю. по три члени, а всеукр. конференція працівників прокуратури - двох членів ради. Крім того, до складу В. р. ю. входять за посадою Голова Верх. Суду України, Міністр юстиції України і Ген. прокурор України. Більш конкретно структура і порядок діяльності В. р. ю. регулюються Законом України «Про Вищу раду юстиції» (1998). Відповідно до нього структурними елементами В. р. ю. є її секції: з питань підготовки подань для призначення суддів уперше та звільнення їх з посад; дисциплінарна секція для здійснення дисциплінар. провадження, розгляду скарг на рішення та притягнення до дисциплінар. відповідальності і прийняття рішення про порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності. Координує роботу ради Голова В. р. ю., а в разі його відсутності — заступник Голови В. р. ю. Голова, заступник Голови, секретарі секцій В. р. ю. працюють на пост, основі. Особи, призначені до складу В. р. ю., крім нар. депутатів України, на час виконання обов'язків членів ради на пост, основі прикоман-дировуються до В. р. ю. із збереженням за ними посад, які вони займали, та відповідних пільг.
Голова В. р. ю. здійснює керівництво радою. Він обирається з членів ради на три роки, без права переобрання, на першому засіданні В. р. ю. таємним голосуванням шляхом подання бюлетенів з будь-якої кількості кандидатур, запропонованих членами ради. Головою В. р. ю. не може бути обрано членів ради, які входять до її складу за посадою.
Орг. формою діяльності В. р. ю. є засідання. Воно вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини від конст. складу В. р. ю. Рішення приймаються більшістю від конст. складу В. р. ю., якщо інше не передбачено законом. В. р. ю. приймає такі акти: подання про призначення суддів; подання про звільнення суддів з посади; рішення про порушення вимог щодо несумісності; рішення про дисциплінарну відповідальність; рішення по скарзі на рішення про притягнення до дисциплінар. відповідальності; рішення про увільнення члена В. р. ю. у передбачених законом випадках. В. р. ю. приймає також процедурні акти (ухвали, рішення тощо). За невиконання чи несвоєчасне виконання актів В. р. ю., ухилення від подання або порушення строків подання В. р. ю. витребуваних документів та матеріалів посад, особи несуть відповідальність згідно із законом.
Ю. С. Шемшученко.
|