Навигация
 
вій-вод
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВІЙСЬКОВО-ПОЛЬОВІ СУДИ ДИРЕКТОРІЇ УНР

— надзв. судові установи Укр. Нар. Респ-ки. Почали створюватися при всіх військ, частинах через тиждень після виникнення Директорії за наказом С. Петлюри та О. Осецького від 22.IX 1918. До В.-п. с. Д. УНР входили прокурор, двоє старшин та двоє козаків і секретар. Прокурором міг стати будь-хто із старшин (як і ін. члени суду, він призначався наказом місц. військ, влади). Якщо частина перебувала на фронті або в стані облоги, смертні вироки суду затверджувались її отаманом, а в ін. випадках — гол. отаманом.

Особливо активно виконували наказ Директорії командир Осадного корпусу Є. Коновалець та нач. його штабу А. Мельник. 16.XIІ 1918 Київ з околицями було оголошено у стані облоги, а при штабі корпусу засновано військово-польовий суд та спец, слідчу комісію. Суду підлягали: військ, і цив. особи, звинувачувані в участі у маніфестаціях і зібраннях людей не лише на майданах і вулицях, а і в приміщеннях без дозволу на це, у друкуванні листівок, прокламацій та відозв, у продажу спиртних напоїв; власники театрів, кінематографів, ресторанів, паштетних, які не зачиняли свої заклади о пів на десяту вечора; приватні особи, котрі з'являлися на вулицях після десятої год. вечора або не здали зброї до 21.VII 1918; винні у незакон. арештах і реквізиціях, у поширенні провок. пліток, агітації, підбурюванні, пограбуваннях, розбійництві, вбивствах, підпалах, зґвалтуваннях, збройних нападах на військ, варту і цив. урядовців тощо.

При здійсненні репресій послуговувалися ще й цар. Військовим статутом про покарання 1869 та Положенням про польове управління військ 1914, за якими визначали склад злочину та відповідні санкції. Водночас командування Осадного корпусу у наказах встановлювало і власні санкції: розстріл на місці, строкова або безстрокова каторга, ув'язнення від 6 місяців до 2 років, штраф від 50 до 5000 крб. Саме воно 18.ХІІ 1918 дало вказівку В.-п. с. Д. УНР не обмежуватися санкціями, передбаченими у цар. нормат. актах, а застосовувати смертну кару щодо винних у спекуляції. 20.XIІ 1918 створено позасуд. орган — Комісію з 9 представників від Гол. військ, юрид. управління, муштрових частин та М-ва юстиції для операт. розгляду справ усіх противників нової влади в Києві, заарештованих 14 грудня, тобто в день вступу до столиці військ Директорії. 28.XIІ 1918 було видано наказ про «негайний розстріл без слідства і суду» всіх агітаторів проти держ. устрою УНР, її самостійності, проти Директорії, її законів, установ і розпоряджень. Суд при штабі Осадного корпусу не встигав розглядати справи, а тому 20.XII 1918 у Києві діяли вже два В.-п. с. Д. УНР: один при штабі 1-ї січової стрілец. дивізії, другий — при коменданті міста. Зменшився і їхній склад: тепер у ньому працювали голова і два члени за наявності двох запасних і військ, слідчого. Голова, прокурор та оборонець призначалися начальником Гол. військ, юрид. управління, а члени судів — Є. Коновальцем. Штабний суд розглядав справи, які виникали у військ, частинах, інституціях, залогах, а комендантський — усі ін. В.-п. с. Д. УНР виносили вирок, як правило, без поперед, слідства — за поданням коменданта Києва або отамана дивізії. Доцільність запрошення свідків визначав голова суду. Термін вручення підсудному звинувачення не вказувався, а прокурор мав право змінити його в будь-який час. Вирок оскарженню не підлягав і набував чинності негайно. 26.1 1919 усі військово-польові суди на тер. УНР було скасовано.

Шт.: Мироненко О. М., Бенько О. П. Репресії на Україні за доби Директорії і утвердження рад. влади (1919-1920). К., 1993.

О. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]