Навигация
 
вій-вод
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВІЛЬНИЙ МАНДАТ

(лат. - доручення) — повноваження, які юридично не пов'язують обрану до законод. органу (парламенту) особу з виборцями того виборчого округу, де її обрано депутатом. За В. м. депутат парламенту є представником усього народу і саме тому не залежить від волі конкр. виборців. У своїй діяльності він керується лише конституцією та власним сумлінням і повинен враховувати інтереси сусп-ва загалом. Такий депутат не пов'язаний імперативним мандатом, тобто не зобов'язаний підкорятися волі своїх виборців, прагнення і вимоги яких можуть не збігатися з інтересами нації або мати лише місц. значення. Депутатові з В. м. виборці не можуть давати обов'язкові для виконання накази, і вони не можуть його достроково відкликати. За В. м. визнається презумпція відповідності волі депутата волі народу. Ідея В. м. утвердилася у сусп., політ, і правовій свідомості, конст. праві поступово — від часів становлення і зміцнення бурж. д-ви. Невід'ємним атрибутом цієї д-ви є найвищий виборний законод. орган, який сформований і функціонує на основі ідеї нар. представництва. Парламент представляє інтереси народу, здійснює свою владу від його імені і в його інтересах. Парламент у цілому і кожний його член зокрема перебувають з народом (нацією) у правових відносинах, які регулюються конст. нормами. В. м. гарантує нар. представникові певну незалежність виконання держ. функцій, зосередження парлам. діяльності на заг. для усієї нації проблемах. Такий мандат більше відповідає дем. політ, організації сусп-ва, ніж імперативний. Це пояснюється розумінням сусп-ва як єдиного цілого з усіма особливостями і суперечностями потреб та інтересів окр. соціальних верств і груп населення. В. м. дає можливість здійснювати координацію різноманіт. інтересів, знаходити компромісні рішення, маючи на меті досягнення сусп. злагоди і прогресу.

Водночас В. м. не означає відсутності зв'язків депутата з виборцями. У дем. країнах посередником між парламентом і виборцями є розвинена система політ, партій. Світ, досвід доводить, що парламент тоді є справжнім представником усього народу, коли політ, об'єднання його депутатів відображають інтереси різних соціальних верств і

груп сусп-ва, а не певної тер. громади. Виборці, обираючи депутата з В. м. по тер. виборчих округах за місцем свого проживання, голосують за політ.-правову програму політ, партії, яку обстоюватиме депутат у парламенті.

Конституції більшості сучас. країн, визначаючи статус депутата парламенту, виходять з принципу В. м. За конституцією Італії, «кожний член парламенту представляє націю і здійснює свої функції без покладання обов'язків на його мандат» (ст. 67). У конституції Франції записано: «Будь-який імперативний мандат є недійсним» (ст. 27). Депутати нім. бундестагу є «представниками усього народу, не пов'язані наказами або дорученнями і підкоряються лише своїй совісті» (ст. 38 конституції ФРН). В. м. передбачений і конституціями постсоціаліст. країн — Казахстану, Вірменії, Грузії, Рос. Федерації, Македонії тощо. В Україні за чинною Конституцією нар. депутат України має представницький мандат (ст. 78). Перед вступом на посаду він присягається «виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників». Відмова скласти присягу має наслідком втрату депут. мандата (ст. 79). Осн. Закон не передбачає можливості відкликання депутата виборцями та його обов'язку виконувати їхні накази. За ст. 81 повноваження нар. депутата України можуть бути достроково припинені лише за рішенням ВР у передбачених Конституцією випадках.

Є. А. Тихонова. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]