Навигация
 
воє-в'яз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВРАНГЕЛІВЩИНА

- політ, режим рос. білогвардійщини у формі військової диктатури на Пд. України у квітні — листопаді 1920. Склався після провалу наступу на Москву військ генерала А. Денікіна та кризи його режиму на Пд. Росії внаслідок розриву з ку-бан. козаками, під ударами більшовицьких Пд. і Пд.-Сх. фронтів. Залишки білогвардійців відкотилися до Криму, де 4.IV 1920 головне командування ними було передано генерал-лейтенантові барону П. Врангелю. Новий головком підхопив гасло відновлення єдиної і неділимої Росії. Замість денік. Південнорос. уряду він спочатку створив у Севастополі Раду при головнокомандувачі, а 16.УІІІ 1920 сформував з монархістів, октябристів і кадетів т. з. уряд Півдня Росії на чолі з О. Кривошеїним. Останній ще за Гетьманату прибув до Києва і заснував там раду держ. об'єднання Росії. Реставрація імперії у вигляді федерації була осн. метою новоств. уряду. Одним з його гол. нормат.

актів став «Закон про землю», який передбачав передачу селянам маєтків розміром понад 600 десятин землі, однак з викупом за 5-кратною вартістю річного врожаю і виплатою викупу впродовж 25 років. Робітникам врангелівці обіцяли захист від зловживань підприємців, а франц. патронам — концесію на всі укр. залізниці, три чверті видобутку нафти і чверть — донец. вугілля. Як і ін. рос. політ, та військ, сили, «уряд Півдня Росії» грабував укр. народ: від продовольства і флот, майна до істор. і культур, цінностей. Врангель і Кривошеїн прагнули відновити створені ще Тимчасовим урядом волосні думи, волосні управи, сел. громади тощо. Але реальними правителями на місцях виявилися білогв. контррозвідка, воєн-но-суд. комісії та каральні експедиції. Ідейні переконання генералів та офіцерів врангел. армії під впливом перебігу подій на укр. фронтах, з одного боку, і більшов. агітації, з другого, з часом трансформувалися. Беззаперечно визнавала незалежність УНР та частина білогвардійців, яка йшла за Рос. політ, комітетом Б. Савинкова. Вони сформували навіть козачу бригаду, яка діяла у складі армії УНР. Підтримували останню на пн. крилі і вояки рос. генерала Пере-микіна. Ін. частина врангелівців, зокрема генерал-лейтенант Я. Слащов-Кримський, схилилася влітку 1920 до союзу з С. Петлюрою на грунті визнання прав України на автономію, але у складі загальнорос. федерації, зі створенням укр. нац. органу управління — Української народної громади, нац. війська із збереженням «українських історичних особливостей» (жовто-синій прапор з біло-синьо-червоним кутом тощо), із призначенням С. Петлюри головнокомандувачем цим військом. У липні 1920 Врангель дав згоду на створення у Севастополі політ, центру, завданням якого було об'єднання розрізнених укр. загонів для боротьби з більшовиками і побудови «демократичної правової України на загальноросійських федеративних засадах». Деякі керівні врангелівці (зокрема, нач. штабу армії П. Шатилов) дотримувалися імперської ідеї Великої Росії, рішуче відкидали замахи на неї з боку «української партії». Частина білогвардійців повірила обіцянкам черв. Москви щодо повного замирення та прощення і вирішила залишитися у Криму (чимало з них були розстріляні більшовиками одразу після захоплення півострова військами Червоної армії). Сам Врангель утік за кордон, де і помер 1928. Літ.: Свирид М. А. Разгром белополяков и Врангеля (1920 г.). К., 1958.

О. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]