ВСЕСВІТНЯ ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
(World Health Organization), ВООЗ (WHO) — міжнар. міжурядова організація, спеціаліз. установа ООН. Ств. 1946 на Міжнар. конференції з охорони здоров'я у Нью-Йорку. її Статут став чинним з квітня 1948 після ратифікації 26 д-вами. Ця дата (7 квітня) відзначається як Всесвітній день здоров'я. Діє ВООЗ з 1951. Мета ВООЗ — «досягнення всіма народами якомога вищого рівня здоров'я». Осн. напрями діяльності — боротьба з інфекц. хворобами, розробка карант. і сан. правил, сприяння розв'язанню соціальних проблем. Організація також надає допомогу в налагодженні системи охорони здоров'я, підготовці кадрів, боротьбі із хворобами. 1977 ВООЗ поставила завдання досягти в кін. 2 тисячоліття всіма жителями Землі такого рівня здоров'я, який забезпечив би їм продуктивний у соціальному і екон. планах стиль життя. Для цього розроблено відповідну глобальну стратегію на основі об'єднаних зусиль урядів і народів. У полі зору ВООЗ знаходяться також політ, питання: роль працівників охорони здоров'я у збереженні і зміцненні миру, наслідки ядер, війни для здоров'я населення тощо. Найвищий орган ВООЗ — Всесвітня асамблея охорони здоров'я, у якій представлені всі члени організації. Скликається щорічно. Асамблея формує Виконавчий комітет ВООЗ, до якого обираються представники 30 держав терміном на 3 роки і який скликається мінімум двічі на рік. Адм. органом ВООЗ є Секретаріат на чолі з ген. секретарем. У системі ВООЗ існує 6 регіон, організацій: Європейська (м. Копенгаген, Данія), Американська (м. Вашингтон, США), Пів-денно-Східної Азії (м. Делі, Індія), Східно-середземноморська (м. Александрія, Єгипет), Західнотихоокеанська (м. Маніла, Філіппіни), Африканська (м. Браззавіль, Республіка Конго).
Відносини ВООЗ і ООН оформляються угодою, яка укладається між Економічною і Соціальною Радою ООН та ВООЗ і затверджується Генеральною Асамблеєю ООН. Ця угода є правовою основою співробітництва ООН з ВООЗ. Нею передбачаються: обмін необхід. інформацією і документами; врахування рекомендацій ООН та інформування про втілення їх у життя; узгодження спільних програм діяльності. Видається «Бюлетень ВООЗ». Україна була членом ВООЗ у 1948—49, поновила членство у 1992. Штаб-квартира ВООЗ — м. Женева (Швейцарія).
Літ.: Розанов Л. Л. Социально-экон. и полит, аспекты деятельности Всемир. Организации Здравоохранения. М., 1972; Шреплер Х.-А. Междунар. организации. М., 1995.
М. М. Микієвич.
|