Навигация
 
воє-в'яз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РЕФЕРЕНДУМ

- спосіб прийняття гр-нами України шляхом всенар. голосування законів України, ін. рішень з важливих питань загальнодерж. значення. Закони, рішення, прийняті В. р., мають вищу юрид. силу і не потребують будь-якого затвердження держ. органами. Порядок підготовки і проведення В. р. регулюється Конституцією України, Законом «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» (1991), а також ін. законод. актами. На В. р. можуть виноситися питання про затвердження Конституції України, її окр. положень та внесення до неї змін і доповнень, прийняття, зміну або скасування законів України чи їх окр. положень. Виключно В. р. вирішуються питання про зміну території д-ви (ст. 73 Конституції). Законом визначені питання, які не виносяться на В. р., зокрема про: вжиття держ. органами надзв. і невідкладних заходів для охорони громад, порядку, захисту здоров'я та безпеки гр-н; обрання, призначення і звільнення посад, осіб, що є компетенцією ВР, Президента та КМ України.

У В. р. мають право брати участь гр-ни України, яким на день проведення референдуму виповнилося 18 років і які постійно живуть на тер. України. Не мають права брати участь у В. р. психічно хворі, недієздатні гр-ни та особи, що перебувають у місцях позбавлення волі.

В. р. проголошується за нар. ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів гр-н України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по 100 тис. підписів у кожній (ст. 72 Конституції). Гр-ни беруть участь у В. р. на рівних засадах, безпосередньо. Голосування під час В. р. таємне. Підготовка і проведення В. р. здійснюються відкрито і гласно.

В. р. призначається ВР України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією. У рішенні про призначення референдуму вказується дата проведення, зазначається назва проекту закону, рішення, зміст питання, що виноситься на В. р. Для проведення голосування і підрахунку голосів утворюються дільниці з кількістю гр-н від 20 до 3000. В. р. проводять Центр, комісія з В. р., а також обл., районні, міські, районні в містах, селищні, сільські, дільничні комісії. Підрахунок голосів здійснюється дільничною комісією. На підставі протоколів дільничних комісій міська, районна в місті, селищ., сільс. комісія з'ясовує кількість гр-н, які голосували за чи проти винесеного на В. р. проекту закону, рішення, та кількість бюлетенів, визнаних недійсними. Підсумки розглядаються на засіданні відповідної комісії і заносяться до протоколу, який надсилається вищестоящій комісії з референдуму. Результати В. р. затверджуються на засіданні Центр, комісії з В. р. на підставі протоколів обл. комісій.

Закони, ін. рішення, прийняті В. р., обнародуються у встановленому законодавством України порядку і вводяться у дію з моменту їх опублікування, якщо у самому законі, рішенні не визначено ін. термін. Датою прийняття закону (рішення) вважається день проведення референдуму. В. р. — один з виявів прямого, безпосереднього народовладдя.

А. П. Таранов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]