ГАРАНТІЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВ, ЯКІ НЕ ВОЛОДІЮТЬ ЯДЕРНОЮ ЗБРОЄЮ
- міжнар.-правові зобов'язання ядер, держав не використовувати ядер, зброю проти неядер, країн і гарантувати їхню безпеку у разі застосування проти них ядер, зброї чи загрози такого застосування. Резолюція 255 Ради Безпеки ООН від 19.VI 1968 передбачає реалізацію ефект, засобів у випадку агресії із використанням ядер, зброї проти неядер, д-ви з боку д-ви, яка має ядер, зброю, або загрози такої агресії. Три ядерні д-ви (тодішній СРСР, СІЛА та Англія) прийняли спец, заяву як підсумок обговорення цього питання у Раді Безпеки ООН. Вони зобов'язалися ніколи не застосовувати ядерну зброю проти неядер, держав, гарантувати безпеку неядер, країн — учасників Договору про нерозповсюд-ження ядерної зброї 1968, вживати негайних заходів у разі ядер, агресії чи її загрози проти цих країн.
У Меморандумі про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до названого Договору (5.ХН 1994) Росія, США та Англія підтвердили своє зобов'язання не застосовувати ядер, зброю проти будь-якої д-ви — учасниці Договору, що не володіє нею, домагатися негайних дій від Ради Безпеки ООН для надання допомоги Україні як державі — учасниці Договору, якщо вона стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресією з використанням ядер, зброї. Франція та Китай зробили односторонні заяви про надання гарантій нац. безпеки Україні як неядер. д-ві. У декларації від 5.XIІ 1994 Франція, зокрема, як постійний член Ради
Безпеки ООН підтвердила свій намір згідно із Статутом ООН домагатися від Ради Безпеки негайних дій з метою допомоги Україні як державі — учасниці Договору, що не володіє ядер, зброєю, якщо вона зазнає агресії або стане об'єктом погрози агресією із використанням ядерної зброї. На Конференції учасників Договору про нерозповсюдження ядер, зброї (1995) визнано за необхідне розробити міжнар. універсальний юрид. зобов'язуючий документ про повні та беззастережні гарантії безпеки неядер. країн з боку держав, що володіють ядерною зброєю.
С. В. Ісакович.
|