Навигация
 
д-демаг
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕЙТОНСЬКА УГОДА

- договір про встановлення миру в Боснії і Герцеговині, парафований представниками Республіки Боснія і Герцеговина, Республіки Хорватія та Союзної Республіки Югославія на амер. авіабазі побл. м. Дейтона (шт. Огайо, США) 21.XI 1995 і підписаний ними на мирній Конференції у Парижі 14.XII 1995. Парафування та підписання Д. у. засвідчене спец, посередником ЄС і представниками (керівниками) Франції, Німеччини, Росії, Великобританії та США. Д. у. складається із Загальної рамкової угоди (преамбули та 11 статей, насамперед відсилочного характеру) і додатку до неї (11 окр. угод, кожна з яких конкретизує і розкриває зміст статей рамкової угоди). Перша — це угода про зобов'язання Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини (об'єднання мусульман і хорватів) та Республіки Сербської щодо припинення воєнних дій, виведення іноз. військ, формувань з території Боснії і Герцеговини, передислокації збройних сил Федерації Боснії і Герцеговини, повідомлення про необхідність вжиття заходів безпеки, сприяння розгортанню міжнар. сил для встановлення порядку, впровадження органів (комісії) контролю за дотриманням угоди, проведення обміну полоненими, питань співробітництва Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської у рамках Боснії та Герцеговини тощо.

Друга — це угода Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської щодо лінії тер. розмежування між Федерацією Боснії і Герцеговини та Республікою Сербською й пов'язаних з цим питань, схвалена представниками Хорватії та Союзної Республіки Югославії. За цією угодою Федерації Боснії і Герцеговини належить 51 %, а Республіці Сербській -49 % заг. тер. Боснії і Герцеговини. Третя угода (Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) передбачає умови проведення під кер. ОБСЄ виборів, що забезпечать вільне, дем., справедливе волевиявлення населення, обрання представників до представн. органів Боснії і Герцеговини, Федерації Боснії і Герцеговини, Республіки Сербської і місц. органів самоврядування, склад і функції тимчас. виб. комісії, головою якої стає керівник місії ОБСЄ. Четверта — угода Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської щодо схвалення конституції Боснії і Герцеговини, за якою вона залишається єдиною державою-республікою у тих самих межах, коли була як республіка у складі кол. СФРЮ (тобто у складі Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської). Представники всіх трьох сторін конст. процесу (кожний окремо) зробили письм. заяву, в якій схвалили текст конституції Боснії і Герцеговини.

Зап'ятою угодою представники Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської зобов'язалися розробити систему арбітражу і запровадити її процедуру для вирішення спорів між ними. Шоста угода (Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) присвячена правам людини, в ній наведено осн. міжнар. нормат.-правові акти з цих питань і зобов'язання сторін щодо їх виконання, зокрема наголошується на дотриманні прав і свобод людини, необхідності створення комісії із сприяння виконанню зобов'язань сторін, визначено компетенцію її органів та порядок роботи. У сьомій угоді (Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) визначено права біженців та переміщених осіб, окреслено співробітництво відповідних установ щодо репатріації та вирішення ін. питань, запровадження Комісії у справах переміщених осіб (її склад: від Федерації Боснії і Герцеговини — 4 чол., Республіки Сербської — 2 чол., Європейського суду з прав людини — З чол., у т. ч. — голова Комісії).

Восьма угода (Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) визначила склад Комісії з охорони нац. пам'яток у складі 5 осіб (від Федерації Боснії і Герцеговини — 2 чол., Республіки Сербської — 1 чол.; 2 членів Комісії, у т. ч. голову Комісії, призначає ген. директор ООН з питань освіти, науки і культури).

Дев'ята угода (Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) присвячена заснуванню публіч. корпорацій Боснії і Герцеговини для сприяння відновленню інфраструктури і роботи транспорту. Десята угода (Республіки Боснія і Герцеговина, Хорватії, Югославії, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) висвітлює широке коло заходів щодо здійснення цив. аспектів мирного врегулювання, зокрема призначення Високого представника міжнар. органу для сприяння встановленню миру і порядку в Боснії і Герцеговині, координації діяльності організацій та установ, що беруть участь у мирному врегулюванні цив. та ін. спорів; визначає мандат Високого представника і методи забезпечення координації і зв'язку, питання співробітництва сторін з Високим представником та його персоналом тощо.

Одинадцята угода (Республіки Боснія і Герцеговина, Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської) присвячена спец, міжнар. поліц. силам (СМПС), що вводяться для забезпечення безпечних і надійних умов усім особам Боснії і Герцеговини. СМПС очолює комісар, якого призначає Ген. секретар ООН, проте поліц. діяльність сил повинна спрямовуватися і координуватися Високим представником міжнар. органу. Додатки-угоди, інтегровані Заг. рамковою угодою, — результат більш як трирічних переговорів представників конфліктуючих і воюючих сторін (мусульман, хорватів і сербів) за участю представників Хорватії, Югославії, міжнар. органів і організацій, пошуків та узгоджень рішень з проблем встановлення миру в Боснії і Герцеговині. Для вирішення найбільш гострих і суперечливих питань залучалися безпосередньо Франція, Німеччина, Росія, Великобританія та СІЛА (т. з. Контактна група). Під її егідою було вирішено нерозв'язувані раніше проблеми, завершено переговори у м. Дейтоні, парафовано і Заг. рамкову угоду, і додатки до неї, які згодом було підписано на мирній Конференції у Парижі. Складовою частиною Д. у. є згода Республіки Боснія і Герцеговина та Республіки Хорватія на участь сил НАТО у встановленні миру в Боснії і Герцеговині. Із

СРЮ було лише узгоджено механізм транзиту сил НАТО для здійснення операції згідно з мирним планом.

?. Р. Вулевич. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]