Навигация
 
д-демаг
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ЛІКВІДАЦІЮ ВСІХ ФОРМ НЕТЕРПИМОСТІ І ДИСКРИМІНАЦІЇ НА ОСНОВІ РЕЛІГІЇ АБО ПЕРЕКОНАНЬ 1981

— міжнар. документ. Прийнята 36-ю сесією ГА ООН 13.ХІ 1981. Складається з преамбули і 8 статей. Утверджує принципи недискримінації і рівності перед законом та права на свободу думки, совісті, релігії або переконань, проголошені у Загальній декларації прав людини 1948 і Міжнародних пактах про права людини 1966. Ухвалюючи її, ГА наголосила, що ігнорування і порушення прав людини та осн. свобод, зокрема права на свободу думки, совісті, релігії або будь-яких переконань, є прямо чи опосередковано причиною війн і тяжких страждань людства, особливо, коли вони є засобом іноз. втручання у внутр. справи ін. держав та ведуть до розпалювання ненависті між народами і д-вами. Саме тому в Декларації відбито прагнення, щоб свобода релігії або переконань сприяла досягненню таких величних цілей, як заг. мир, соціальна справедливість і дружба між народами, ліквідація ідеології і практики колоніалізму та расової дискримінації.

Вираз «нетерпимість і дискримінація на основі релігії або переконань» у Декларації «означає будь-яке розрізнення, виняток, обмеження чи перевагу, що засновані на релігії або переконаннях і мають на меті або наслідком знищення чи применшення визнання, користування або здійснення на основі рівності прав людини і основних свобод» (ст. 2).

Декларація передбачає, що: кожна людина має право на свободу думки, совісті та релігії. Це право включає свободу мати релігію або будь-які переконання на власний вибір і свободу сповідувати свою релігію та висловлювати переконання як індивідуально, так і спільно з іншими, прилюдно або приватно, при відправленні культів, виконанні реліг. і ритуальних обрядів та вчень; ніхто не може зазнавати примусу, який обмежує його свободу мати релігію або переконання за власним вибором; свобода сповідувати релігію або висловлювати переконання підлягає лише обмеженням, встановленим законом і необхідним для охорони громад, безпеки, порядку, здоров'я і моралі, а також осн. прав і свобод ін. осіб (ст. 1); ніхто не може зазнавати дискримінації на основі релігії або переконань з боку будь-якої д-ви, установи, групи осіб або окр. осіб (ст. 2—5, 7, 8). В Декларації визначено, що право на свободу думки, совісті та релігії або переконань включає такі свободи: відправляти культи або збиратися у зв'язку з релігією чи переконаннями, створювати та утримувати місця для цієї мети; створювати і утримувати відповідні благодійні або гуманіт. установи; створювати, набувати й використовувати у належному обсязі необхідні предмети і матеріали, пов'язані з реліг. обрядами, звичаями або переконаннями; створювати, випускати і поширювати відповідні публікації у цих галузях; здійснювати викладання з питань релігії або переконань у місцях, що відповідають цій меті; запитувати і одержувати від окр. осіб і організацій добровільні фін. та ін. пожертвування; готувати, призначати, обирати або призначати за правом успадкування відповідних керівників згідно з потребами і нормами тієї чи тієї релігії або переконань; дотримуватися днів відпочинку, відзначати свята і відправляти обряди згідно з приписами релігії або переконаннями; встановлювати і підтримувати зв'язки з окр. особами та гр-нами в галузі релігії і переконань на нац. і міжнар. рівнях (ст. 6). ГА ООН, Екон. і соціальна рада ООН у зв'язку з проголошенням Декларації звернули увагу всіх органів системи ООН і світового співтовариства на необхідність якнайширшого розповсюдження тексту Декларації. На прохання ГА Комісія ООН з прав людини має розглядати питання про заходи, яких необхідно вживати з метою імплементації Декларації, аби сприяти взаєморозумінню, терпимості й повазі у справах, які стосуються свободи релігії або переконань.

Літ.: Организация Объединенных Наций. Ген. Ассамблея. Офиц. отчеты. Тридцать шестая сессия. Дополнение № 51. Резолюции и решения. Н.-Й., 1982.

Ю. I. Нипорко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]