Навигация
 
д-демаг
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ЛІКВІДАЦІЮ ДИСКРИМІНАЦІЇ ЩОДО ЖІНОК 1967

- міжнар. документ, спрямований проти будь-яких форм дискримінації людини за ознакою статі. Ухвалена 22-ю сесією ГА ООН 13.ХІ 1967. Складається з преамбули і 11 статей. В Декларації дискримінація за ознакою статі кваліфікується як «злочин проти людської гідності». У преамбулі зазначається, що, незважаючи на Статут ООН, Загальну декларацію прав людини 1948, Міжнародні пакти про права людини 1966, ін. док-ти та досягнутий прогрес у рівності прав, і далі триває дискримінація щодо жінок.

У Декларації розглядаються: політ, права жінок (ст. 4); права жінок щодо громадянства (ст. 5); цив. права (ст. 6); положення крим. зак-ва, які мають дискримінац. характер щодо жінок (ст. 7); торгівля жінками (ст. 8); права у галузі освіти (ст. 9); екон. права (ст. 10) тощо. Підкреслюється необхідність забезпечення жінкам на рівних з чоловіками умовах і без будь-якої дискримінації: права голосу на всіх виборах і права обіймати держ. посади та виконувати всі громадян, функції, права участі у всіх референдумах. Проголошуючи принцип, згідно з яким жінки повинні мати рівні з чоловіками права щодо набуття, зміни і збереження свого громадянства, Декларація зазначає, що шлюб з іноземцем не повинен автоматично впливати на громадянство жінки. Передбачаючи необхідність вжиття усіх належних заходів, зокрема законодавчих, з метою забезпечення одруженим і неодруженим жінкам рівних з чоловіками прав у галузі цив. права, документ містить перелік сфер, де має особливо суворо дотримуватися принцип рівноправності. Декларація спрямовує д-ви та їх уряди і на те, щоб вони вживали всіх заходів для забезпечення дівчатам, одруженим і неодруженим жінкам рівних з чоловіками прав у галузі освіти на всіх рівнях. Тим самим документ охоплює і принципи, на яких грунтується Конвенція про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти, прийнята Ген. конференцією ЮНЕСКО в 1960. Закликаючи здійснити всі необхідні заходи для забезпечення жінкам рівних прав з чоловіками у сфері екон. і соціального життя, Декларація включає також принципи, які містяться у конвенціях МОП, зокрема у Конвенції про рівну винагороду 1951 і Конвенції про дискримінацію (при наймі на роботу і заняттях) 1958.

Декларується категорична вимога щодо вжиття належних заходів для припинення усіх видів торгівлі жінками і використання проституції. У цьому плані підтверджено положення поперед, документів, включаючи Конвенцію про заборону торгівлі людьми і експлуатації проституції іншими особами 1949. Висунуто вимогу скасувати всі положення крим. зак-ва, які мають дискримінац. характер щодо жінок.

Вказується, що дискримінація щодо жінок, спрямована на заперечення або обмеження їх рівноправності з чоловіками, — несправедлива у своїй основі і є злочином проти люд. гідності. Декларація також містить заклик до ратифікації або приєднання і повного втілення в життя всіх міжнародних актів ООН та її спеціаліз. установ, які стосуються ліквідації дискримінації жінок (ст. 1—3). Принципи, викладені в Декларації, розвинено і конкретизовано в Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок 1979.

Літ.: Права людини: осн. міжнар.-правові док-ти. К., 1989.

Ю. І. Нипорко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]