Навигация
 
д-демаг
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ СТОСОВНО ОСІБ, ЩО НЕ Є ГРОМАДЯНАМИ ТИХ КРАЇН, В ЯКИХ ВОНИ ПРОЖИВАЮТЬ 1985

- міжнар. документ. Прийнята 48-ю сесією ГА ООН 13.ХІІ 1985. Декларація присвячена встановленню міжнар. стандартів захисту прав іноземців. Згідно із ст. 1 Декларації іноземець — це особа, яка не є гр-нином д-ви, на тер. якої вона перебуває. Документ містить застереження, що жодне з його положень не повинно тлумачитися як узаконення незаконного перебування чи проникнення іноземця на тер. д-ви, а також не повинно обмежувати можливості будь-якої д-ви ухвалювати закони або правила стосовно в'їзду іноземців, умов їх перебування в країні чи встановлювати відмінності у статусі своїх гр-н та іноземців (ст. 2.1). Водночас Декларація не повинна перешкоджати здійсненню прав, що надаються іноземцям відповідно до внутр. зак-ва країни, і прав, які д-ва згідно з міжнар. правом має надавати іноземцям, навіть якщо в цій Декларації такі права не визнаються або визнаються у меншому обсязі (ст. 2.2). Кожна д-ва повинна оприлюднювати своє нац. зак-во чи правила, які стосуються іноземців (ст. 3), а іноземці мають дотримуватися законів д-ви, в якій вони проживають чи перебувають (ст. 4).

Згідно з внутр. зак-вом д-ва перебування чи проживання іноземців з урахуванням міжнар. зобов'язань держав, де перебувають іноземці, повинна забезпечити їм: право на життя та особисту недоторканність: жоден іноземець не може бути свавільно заарештований чи триматися під вартою, він не може бути позбавлений волі інакше, ніж на умовах, встановлених законом; право на захист від свавільного чи незакон, втручання в особисте і сімейне життя та на захист житла і листування; право на рівність перед судом, трибуналом та ін. органами правосуддя; право на шлюб, створення сім'ї; право на свободу думки, совісті та релігії; право на збереження своєї рідної мови, культури і традицій;

право на переказування за кордон прибутків, заощаджень та ін. коштів з урахуванням внутр. валютних правил; право залишати країну; право на вільне висловлення своєї думки; право на мирні зібрання; право володіти майном як особисто, так і спільно з ін. особами.

Такі права здійснюються з певними обмеженнями, встановленими внутр. зак-вом країни, необхідними для захисту держ. та громад, безпеки. Дружині іноземця чи його неповноліт. дітям, які проживають на тер. д-ви на закон, підставах з урахуванням нац. зак-ва і наявності дозволу, оформленого згідно з усіма вимогами внутр. зак-ва, дозволяється супроводжувати іноземця, приїхати до нього і залишатися з ним (ст. 5). Жоден іноземець не повинен зазнавати тортур, чи нелюдського або такого, що принижує його гідність, ставлення до нього, або покарання, і, зокрема, жоден іноземець не повинен без його вільної згоди бути об'єктом мед. чи наук, досліджень (ст. 6). Якщо імперативні норми держ. безпеки не вимагають іншого, іноземець має право на подання доказів проти свого вислання або переселення (ст. 7). Іноземець, який проживає на тер. д-ви законно, може бути висланий з її території лише на підставі суд. рішення, прийнятого згідно із законом цієї д-ви.

За належного виконання своїх обов'язків іноземцям, які проживають на тер. д-ви на законних підставах, цією д-вою надаються також:

право на належні умови праці, на справедливу її оплату; жінкам мають гарантуватися умови праці не гірші, ніж чоловікам, з рівною оплатою за рівну працю; право на охорону здоров'я, належне мед. обслуговування, соціальний захист, освіту та відпочинок.

Жоден іноземець не може бути позбавлений свого майна, набутого на законних підставах. Кожному іноземцеві має бути надано право в будь-який час зв'язуватися з дип. чи конс, представництвом д-ви, гр-нином якої він є, чи будь-якої ін. д-ви, що представляє та захищає його інтереси.

Літ.: Права человека. Сб. междунар. договоров, т. 1, ч. 2. Универсальные договоры. Н.-Й. - Женева, 1994; Міграц. процеси в сучас. світі: світовий, регіон, та нац. виміри. ?., 1998. Ю. І. Нипорко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]