Навигация
 
демар-державна тер
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕМІЛІТАРИЗОВАНА ЗОНА, ДЕМІЛІТАРИЗОВАНА ТЕРИТОРІЯ

— у міжнародному праві певна територія, на якій ліквідовано військ, укріплення і споруди, а також заборонено розміщення збройних сил. Відповідно до ст. 60 Додаткового протоколу І 1977 до Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12.VIII 1949, який стосується захисту жертв збройних конфліктів міжнародного характеру, сторонам, що перебувають у збройному конфлікті, заборонено поширювати воєнні операції на зони, яким вони за угодою надали статус демілітаризованих. Предметом угоди про Д. з. є будь-яка зона, що відповідає таким умовам: усі комбатанти, а також мобільні бойові засоби і мобільне військ, спорядження мають бути евакуйовані; стаціонарні військ, установки і споруди не повинні використовуватись у ворожих цілях; ні влада, ні населення не повинні здійснювати ворожих дій; будь-яка діяльність, пов'язана з воєн, зусиллями, має бути припинена. Розрізняють зони, демілітаризовані повністю і частково. При повній демілітаризації зони д-ва бере на себе зобов'язання знищити старі військ, укріплення і не зводити нових, не утримувати в межах Д. з. військ, за винятком необхідних для підтримання порядку, а також не мати військ, баз, складів тощо; у разі часткової демілітаризації зони — не будувати нових укріплень, зберігаючи наявні, і не створювати військ, угруповань та баз у кількості, що перевищує договірні параметри. Прикладом часткової демілітаризації території є створення без'ядерних зон, де заборонено виробництво, зберігання і розміщення ядерної зброї та установок для її обслуговування (напр., Антарктида, Лат. Америка). Після поразки Німеччини у Першій світ, війні для забезпечення безпеки кордонів Бельгії, Люксембургу, Нідерландів і Франції було створено Рейнську Д. з. Пізніше було демілітаризовано певні зони уздовж держ. кордонів (при досягненні миру на Бл. Сході в 1949, в Кореї у 1953, у В'єтнамі в 1954 та ін.).

Різновидом Д. з. є нейтральна зона — певний геогр. район (частина суші або вод. простору), де, згідно з міжнар. угодами або з одностор. рішенням д-ви, якій цей район належить, забороняється підготовка воєн, дій і який не може бути використаний як театр воєн, дій або база для їх ведення. Нейтр. зона може бути постійною або тимчасовою. До постійних належать: Магелланова протока (згідно з Договором Чилі та Аргентини 1881), Суецький канал (Константинопольська конвенція 1888, яку порушили 1956 Англія, Франція та Ізраїль, а в 1967—74 — Ізраїль), Панамський канал (Договір США з Панамою 1903; порушуючи цей договір, СІЛА створили військ, базу в зоні каналу), Шпіцбергенський архіпелаг (багатостор. Паризький договір 1920, до якого у 1935 приєднався СРСР), Антарктида (Вашингтонський договір 1959).

Тимчасову нейтральну зону може утворити прибережна д-ва для забезпечення своєї безпеки на період війни між ін. д-вами. Створення таких зон передбачено зак-вом Бельгії, Бразилії, Нідерландів, Японії. До тимчасових належать і зони, встановлені воюючими сторонами для ведення переговорів (про перемир'я, про обмін військовополоненими). У деяких випадках створення нейтр. зони супроводжується демілітаризацією — роззброєнням, повною або частковою ліквідацією військ, промисловості, збройних сил, військ, укріплень [рішення про повну демілітаризацію Німеччини було прийняте СРСР, США, Великобританією і Францією на Берлінській (Потсдамській) конференції 1945].

Літ.: Клименко Б. М. Демилитаризация и нейтрализация в междунар. праве. М., 1963; Курс междунар. права, т. 3. М., 1967; Междунар. право. М., 1974.

В. Ф. Смолянюк. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   демар-державна тер   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]