Навигация
 
демар-державна тер
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕПУТАТСЬКИЙ ІНДЕМНІТЕТ ТА ІМУНІТЕТ

[лат. indemnitas (indemnitatis) — захист від шкоди, забезпечення збереження; лат. immunitas (immunitatis) — звільнення від повинності, недоторканність], депутатська недоторканність — один з осн. елементів конст.-правового статусу члена парламенту, його привілей. Призначення Д. і. та і. — забезпечити ефективність діяльності парламентарія з метою макс. реалізації ним свого мандата. Д. і. та і. мають давню істор. традицію. Ще за феодалізму члени станово-представн. установ користувалися певним імунітетом щодо дій корол. влади. Поняття «депутатський індемнітет» звичайно означає, що член парламенту юридично не відповідальний за свої висловлювання і голосування у процесі виконання ним обов'язків у парламенті та його органах. В анг-ломов. країнах термін «індемнітет» замінено поняттям «привілей свободи слова». Депут. індемнітет визнано в усіх країнах. Однак у деяких з них він має дещо вужчий зміст. Зокрема, в Латвії та ФРН депутати на заг. підставах несуть відповідальність за наклеп, а в Білорусі, Литві та Україні — за наклеп та образу. Подібні обвинувачення є підставою для суд. переслідування депутатів і за конституцією Греції, проте для цього необхідний дозвіл парламенту. На основі депут. імунітету члени парламенту користуються захистом представн. органу від арешту і деяких ін. процесуальних дій, пов'язаних з обмеженням особистих прав і свобод, а також від суд. переслідування на підставі порушення крим. справи. Зміст і обсяг депут. імунітету в різних країнах неоднаковий, але ніде він не має абс. характеру. У ряді держав депутати користуються імунітетом лише на парлам. сесіях. Майже в усіх країнах депутати не мають імунітету в разі їх затримання на місці злочину. В анг-ломов. державах статус депутатів щодо цього мало відрізняється від юрид. становища ін. гр-н. Так, у Великобританії для арешту члена нижньої палати парламенту досить форм, згоди спікера — голови палати. У США конст. приписи стосовно депут. імунітету сформульовано в такий спосіб, що члени парламенту можуть бути заарештовані без дозволу представн. органу в будь-якому випадку протиправної поведінки. Існують й інші підходи до обсягу депут. імунітету. Напр., у Фінляндії депутата можуть заарештувати і порушити проти нього крим. справу без санкції парламенту, коли його дії кваліфікуються як злочин, за вчинення якого передбачено позбавлення волі не менш як на 6 місяців. У Швеції дозвіл парламенту на арешт і переслідування депутата не потрібні, якщо відповідна крим. санкція передбачає позбавлення волі на 2 роки, а в Македонії, Словенії, Хорватії та Югославії (у разі затримання на місці злочину) — на 5 років.

Однак звичайним є положення, за яким дозвіл (згоду) на арешт депутата дає парламент, а в період між сесіями — його кер. орган. Навіть у тих випадках, коли депутата затримали на місці злочину, про це негайно має бути повідомлено парламентові, який і приймає рішення щодо застосування відповідного ЗаПОбІЖ. заходу.

В. М. Шаповал. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]