ДЕРЖАВНА ОХОРОНА
- система орг.-правових, режимних, операт.-розшукових, інж.-тех. та ін. заходів, які здійснюються спеціально уповноваженими держ. органами з метою забезпечення норм, функціонування органів держ. влади України, безпеки посад, осіб та об'єктів, визначених зак-вом. Д. о. здійснюється щодо BP України, KM України, КС України, ВС України. Забезпечення безпеки Президента України, а також членів його сім'ї, які проживають разом з ним або супроводжують його, здійснюється у місцях його пост, і тимчас. перебування; після припинення повноважень Президента України Д. о. забезпечується йому довічно, якщо тільки він не усунений з поста шляхом імпічменту.
Д. о. забезпечується таким посад, особам (у місцях пост, і тимчас. перебування): Голові BP України, Прем'єр-міністрові України, Голові КС України, Голові ВС України, першому заст. Голови BP України, першому віце-прем'єр-міністрові України, Ген. прокурору України. Протягом строку повноважень цих посад, осіб під охороною перебувають члени їх сімей, які проживають разом з ними або супроводжують їх. Д. о. здійснюється щодо гр-н, зареєстрованих кандидатами у президенти України, — на період передвиб. кампанії і виборів, а також щодо глав іноз. держав, парламентів та урядів і членів їх сімей; керівників міжнар. організацій, які прибувають в Україну чи перебувають на її території. В разі наявності загрози життю чи здоров'ю Д. о. може здійснюватися щодо нар. депутатів України, членів KM України, керівників центр, органів викон. влади, які не є членами KM України, суддів КС України, голови BP і голови уряду АР Крим. Рішення про доцільність Д. о. щодо зазначених посадових осіб приймає Президент України. Охоронювані особи зобов'язані сприяти органам Д. о. у виконанні покладених на них завдань. Вони мають право на: одержання інформації про заходи забезпечення їх безпеки; надання згоди щодо кандидатур осіб, які безпосередньо забезпечують їх особисту охорону; тимчас. відмову у письм. формі від особистої охорони і взяття на себе повної відповідальності за можливі негат. наслідки цієї дії.
До об'єктів, які забезпечуються Д. о., належать: будинки, де працюють BP, Президент,
КМ, КС і ВС України; споруди і спеціальні трансп. засоби, що перебувають у їх користуванні, ін. місця пост, і тимчас. перебування осіб, які охороняються відповідно до закону, а також важливі держ. об'єкти і прилеглі до них території і акваторії, визначені Президентом України.
Д. о. здійснюється Управлінням державної охорони України — правоохоронним органом спец, призначення. Його осн. функції: Д. о. органів держ. влади України; забезпечення безпеки посад, осіб, визначених законом, за місцем їх перебування як на тер. України, так і за її межами; забезпечення безпеки членів сімей посад, осіб, визначених законом, які проживають разом з ними або супроводжують їх; запобігання протиправним зазіханням на посад, осіб і членів їх сімей та об'єкти, щодо яких здійснюється Д. о., їх виявлення та припинення; охорона об'єктів, які визначаються законом; забезпечення безпечної експлуатації трансп. засобів, призначених для посад, осіб.
Управління держ. охорони підпорядковане Президентові України та підконтрольне BP України; в межах своїх повноважень на підставі й на виконання законів та ін. нормативно-правових актів воно видає накази, організовує і контролює їх виконання. Начальник Управління призначається на посаду і звільняється з неї Президентом України. Кадри Управління складаються з військовослужбовців, прийнятих на військ, службу за контрактом або за призовом, та працівників, які уклали з ним труд, договір. На військовослужбовців Управління держ. охорони поширюється Закон України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» (1992). Обов'язки та права, соціальний і правовий захист, а також компенсації і виплати у разі каліцтва або загибелі військовослужбовців Управління держ. охорони і гр-н, залучених до здійснення Д. о., та заподіяння шкоди їх майну визначаються: Конституцією України (ст. 17); Законами України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» (1998), «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (1991), ін. законод. актами. МВС України, Держ. комітет у справах охорони держ. кордону України, СБУ, ін. центр, органи викон. влади в межах своєї компетенції та у взаємодії з Управлінням держ. охорони беруть участь у здійсненні Д. о. Контроль за діяльністю Управління держ. охорони здійснюють BP України, Президент України, Рахункова палата відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.
Є. Я. Кравець
|