Навигация
 
державна цер-десп
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯД ЗА ДОДЕРЖАННЯМ СТАНДАРТІВ, НОРМ І ПРАВИЛ

- діяльність спеціально уповноважених органів держ. викон. влади по контролю за додержанням підприємцями стандартів, норм і правил при в-ві та випуску продукції (виконанні робіт, наданні послуг) з метою забезпечення інтересів сусп-ва і споживачів щодо її належної якості та безпечності для життя, здоров'я і майна людей та довкілля. Регулюється декретом КМ України «Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення» від 8.IV 1993. Відповідно до цього акта держ. нагляд за додержанням стандартів, норм і правил, станом засобів вимірювань, а також ін. вимог, пов'язаних з якістю продукції (надалі — стандартів, норм і правил), здійснюють Комітет України з питань стандартизації, метрології та сертифікації і його тер. органи — центри стандартизації, метрології та сертифікації (надалі — органи держ. нагляду), а також ін. спеціально уповноважені органи. Діяльність спеціально уповноважених органів визначається окр. актами зак-ва.

Голова К-ту одночасно за посадою є гол. державним інспектором України, а його заступники — заступниками гол. державного інспектора України з держ. нагляду за якістю продукції, додержанням стандартів, норм і правил. Директори центрів стандартизації, метрології та сертифікації одночасно за посадою є гол. державними інспекторами АР Крим, області, міста, а їхні заступники — заступниками гол. державного інспектора АР Крим, області, міста з держ. нагляду за якістю продукції, додержанням стандартів, норм і правил. Начальники управлінь, їхні заступники, начальники відділів, спеціалісти, керівники підрозділів, їхні заступники та спеціалісти центрів стандартизації, метрології та сертифікації, на яких покладено здійснення Д. н. за д. с, н. і п., одночасно за посадою є держ. інспекторами з держ. нагляду за якістю продукції, додержанням стандартів, норм і правил. Служб, особи, які здійснюють Д. н. за д. с, н. і п., повинні бути атестовані у порядку, встановленому К-том.

Об'єкти держ. нагляду: продукція вироб.-тех. призначення, товари нар. споживання, продукція тваринництва та рослинництва, продукти харчування, зокрема ті, що пройшли сертифікацію на відповідність стандартам, нормам і правилам; імпортна продукція — на відповідність чинним в Україні стандартам, нормам і правилам щодо безпеки для життя, здоров'я і майна людей та довкілля; експортна продукція — на відповідність стандартам, нормам і правилам або окр. вимогам, визначеним договором (контрактом); атестовані виробництва — на відповідність установленим вимогам щодо сертифікації продукції.

Держ. нагляд здійснюється за планами органів К-ту або за зверненнями гр-н у формі перевірки додержання: стандартів, норм і правил при розробці, в-ві, випуску, зберіганні, транспортуванні, використанні, експлуатації, реалізації та утилізації продукції, за винятком стадії реалізації товарів у сфері торгівлі, випуску і реалізації продукції на підприємствах громад, харчування та надання послуг гр-нам як споживачам шляхом проведення періодичних або пост, перевірок через вибірковий або суцільний контроль; стабільної якості сертифік. продукції, правил проведення випробувань продукції. Перевірка за зверненнями гр-н проводиться відповідно до зак-ва про порядок розгляду пропозицій та заяв гр-н. Результати перевірки оформляються актом, форма і порядок складання якого визначаються К-том.

Гол. державні інспектори, їхні заступники, держ. інспектори, які здійснюють Д. н. за д. с, н. і п., мають право: давати обов'язкові для виконання юрид. і фіз. особами приписи про усунення порушень стандартів, норм і правил; забороняти випуск, зберігання, транспортування, використання (експлуатацію), реалізацію продукції, зокрема імпортної, та її окр. партій з порушеннями стандартів, норм і правил; звертатися до органів, уповноважених видавати спец, дозвіл (ліцензію) на окр. види підприєм. діяльності, з пропозицією про скасування раніше виданих ліцензій у випадках порушень підприємцями стандартів, норм і правил; оформляти матеріали для притягнення юрид. і фіз. осіб до юрид. відповідальності у разі порушення ними стандартів, норм і правил тощо. Органи держ. нагляду взаємодіють з центр, та місц. органами викон. влади, органами місц. самоврядування і відповідними громад, орг-ціями.

Див. також Державна система стандартизації, Державний стандарт.

Ю. С. Шемшученко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]