Навигация
Повернись живим
 
державна цер-десп
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕРЖАВНІ ЗАКУПКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ

- в СРСР діяльність д-ви, її органів та організацій у сфері забезпечення держ. потреб країни в сільськогосп. продукції (продовольстві і сировині для промисловості) на засадах держ. закупок шляхом доведення до колгоспів і радгоспів планового завдання на її в-во і продаж д-ві за договорами контрактації сільськогосподарської продукції. Державні ж потреби в матеріальних ресурсах, у т. ч. у сільськогосп. продукції, в умовах планово-регулюючої і розподільчої економіки були всеосяжними. До 1961 держ. потреби у сільськогосп. продукції задовольнялися шляхом продрозверстки, держ. заготівель. Держ. закупки були встановлені постановою ЦК КПРС і РМ СРСР «Про перебудову і поліпшення організації державних закупок сільськогосподарських продуктів» від 25.11 1961 та однойм. постановою ЦК КПУ та РМ УРСР від 7.III 1961. Згідно з цими актами, починаючи з 1961, закупки зерна, тех. культур, м'яса, молока та ін. сільськогосп. продуктів і сировини здійснювалися на основі договорів контрактації, які були замовленням колгоспам і радгоспам на потрібну д-ві продукцію. Д. з. с. п. здійснювалися для забезпечення потреб усіх рівнів: району, області, союз, республіки, СРСР у цілому. Визначений планом обсяг продукції спрямовували: в держ. резерв; на утримання армії, держ. організаціям (лікарням, оздоровчим установам); у держ. торгівлю, а також у держ. ресурси (для розподілу між районами, в насіннєвий фонд та ін.). Перехід від держ. заготівель до держ. закупок був спрямований на заміну одних орг.-правових централізов. форм забезпечення потреб країни у сільськогосп. продукції іншими. Функції організації закупок і забезпечення виконання держ. планів закупок зерна, м'яса, молока та ін. сільськогосп. продуктів і сировини було покладено на М-во в-ва і заготівель сільськогосп. продуктів УРСР, яке на союз, рівні підпорядковувалося Держ. к-ту заготівель РМ СРСР. Договірна форма держ. закупок сільськогосп. продукції використовувалася для розподілу обов'язкового планового завдання, яке доводилося до району, між конкр. г-вами. За допомогою договорів контрактації забезпечувалася планомірна організація ділових зв'язків, виявлення і узгодження потреб населення, торгівлі, громадського харчування і пром-сті, з одного боку, і можливості с. г. -з іншого.

Нові форми держ. закупок сільськогосп. продукції застосовуються відповідно до пост. ВР УРСР «Про запровадження на території України єдиного державного замовлення на виробництво продукції, виконання робіт (послуг)» від 15.Х 1990. Порядок, умови і форми забезпечення України матеріальними ресурсами визначені Законом України «Про поставки продукції для державних потреб» (1995). Особливості відносин, що виникають у зв'язку з поставками (закупівлею) для держ. потреб сільськогосп. продукції і продовольства, регулюються окр. актами зак-ва, зокрема пост. КМ України «Про державний контракт і державне замовлення на сільськогосподарську продукцію, сировину і продовольство на 1994 рік» від 12.ХІ 1993, указами Президента України «Про державний контракт на сільськогосподарську продукцію на 1995 рік» від 16.1 1995, «Про заходи щодо реформування аграрних відносин» від 18.1 1995. При КМ України ств. Міжвідомчу комісію з питань регулювання ринку продовольства, цін та доходів сільськогосподарських товаровиробників (Положення про неї затв. Урядом 6.УІІ 1998). Замість договорів контрактації стали застосовуватися державні контракти.

Літ.: Козырь М. И. Имушеств. правоотношения колхозов в СССР. М., 1966; Баховкина Л. Н. Гос. закупки сельскохоз. продукции (анализ правоотношений). М., 1972; Семчик В. И. Имушеств. правоотношения в сельс. х-ве. К., 1984; Стативка А. Н. Договоры в агропром. комплексе Украины в условиях рынка. X., 1997; Аграрне зак-во України: проблеми ефективності. К, 1998.

В. І. Семчик. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]