Навигация
Повернись живим
 
державна цер-десп
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕСНИЦЬКИЙ

Семен Юхимович [бл. 1740, м. Ніжин, тепер Черніг. обл. — 26.УІ (7.УІІ) 1789, Москва] — укр. і рос. просвітитель і правознавець, доктор права з 1767, професор з 1768, член Рос. АН з 1783. Протягом 1759-66 навч. у Моск. ун-ті, був слухачем ун-тів у Петербурзі і Глазго (Великобританія). З 1767 працює у Моск. ун-ті: професор, з 1773 — зав. кафедри рос. законознавства. Свої правові погляди Д. виклав у працях «Юридичні роздуми про початок і походження шлюбу» (1765), «Слово про прямий і найближчий засіб навчання юриспруденції», «Уявлення про заснування законодавчої, судової і каральної влади в Російській імперії» (обидві — 1768), «Роздуми про речі священні, святі та прийняті у благочестя, з показом прав, якими вони у різних народів захищаються» (1772), «Юридичні роздуми про різні поняття, які мають народи щодо володіння майном у різних станах спільного життя» (1781) та ін.

Д. поділяв права людини у галузі «природної юриспруденції» на: 1) права природні, «які людина має для захисту свого тіла, честі, гідності і власності»; 2) права набуті, що «виникають у суспільстві від різного стану і звання людей» у сферах влади «законодавчої, судительної і каральної»; 3) права, що «виникають від різних і взаємних справ між обивателями»: «власність, право дозволене, спадкоємство, застава, особливі та інші персональні привілеї, контракт і подібне контрактові право»; 4) права, «що належать до благоустрою і добробуту, зручного утримання і безпеки обивателів.., до запобігання внутрішнім заворушенням і до захисту від ворожих нападів».

Д-ва, на думку мислителя, виникла з первісного стану на грунті суспільного договору. Він глибоко дослідив різні типи держав, у т. ч. російську абсолютну монархію. Д. подав до Комісії для створення проекту нового Уложения пропозиції щодо реформування влади з метою кращого захисту прав людини і гр-нина.

Слідом за С. Оріховським він одним з перших в укр. і рос. політико-правовій думці обгрунтував ідею поділу влади, відмінну від поглядів Дж. Локка, Ш. Монтеск 'є та ін. зх. мислителів: законод. владу у Д. здійснює монарх разом із сенатом у кількості 600—800 багатих людей, обраних на 5 років; виконавчу очолює монарх; судову і каральну — сенат і суди. Причому судді у суд. установах — незмінні, а розгляд справ вони здійснюють прилюдно, за участю адвокатів і присяжних засідателів, які обираються з представників усіх верств населення. Д. належать також проекти щодо вдосконалення міського самоврядування, яке, на його думку, мало здійснюватись у Москві й Петербурзі колект. органом у складі 18 дворян і 55 купців, а в губ. містах — 7 купців і 5 дворян, що обиралися б на 2 роки.

Д. різко висловлювався проти кріпосного права, був прихильником свободи совісті, рівності народів, виступав проти нац. гноблення. При цьому він виправдовував соціальну і станову нерівність у сусп-ві, ідеалізував багатство, розглядав його як свідчення високої честі, гідності і переваг людини. Віддаючи свої симпатії міщанам, купцям і фабрикантам, тобто молодій буржуазії Рос. імперії, Д. розумів свободу особи переважно як свободу екон. діяльності.

Тв.: [Твори]. В кн.: Избр. произв. рус. мыслителей второй пол. XVIII в., т. 1. М., 1952; [Твори]. В кн.: Юрид. произв. прогрессивных рус. мыслителей. Вторая пол. XVIII в. М., 1969.

Літ.: Коркунов Н. М. С. Е. Десницкий - первый рус. профессор права. «Ж-л М-ва юстиции», 1894, № 2; Сыромятников Б. И. С. Е. Десницкий — основатель науки рус. права. «Изв. Академии наук СССР», 1945, № 3; Покровский С А. Полит, и правовые взгляды С. Е. Дес-ницкого. М., 1955; Грацианский П. С. Десницкий. М., 1978; Мироненко О. М Проблема прав і свобод людини в укр. світській політ.-правовій ідеології доби феодалізму. К., 1995.

О. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]