Навигация
 
державна цер-десп
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ

- одна з форм стимулювання д-вою розвитку науки і техніки, л-ри, мист-ва та арх-ри і широкого заохочення творчої праці вчених, інженерів, новаторів в-ва, діячів культури. В Україні встановлено такі Д. п.: у 1969 — Державна премія України в галузі науки і техніки та

Державна премія України імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури, мистецтва і архітектури (від 27.IV 1999 — Національна премія України імені Тараса Шевченка); у 1994 — Державна премія України імені Олександра Довженка. Державна премія України у галузі науки і техніки засн. пост. ЦК КПУ і РМ УРСР «Про Державні премії Української РСР в галузі науки і техніки та Державні премії Української РСР імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури, мистецтва і архітектури» від 23.IV 1969 і щорічно присуджується за:

ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ

а) видатні наук, дослідження, які сприяють дальшому розвитку гуманіт., тех. і природничих наук, позитивно впливають на сусп. прогрес і утверджують високий авторитет вітчизн. науки у світі; б) розробку і впровадження нової техніки, матеріалів і технологій, нових способів і методів лікування та профілактики захворювань, що відповідають рівню найновіших світ, досягнень; в) роботи, що є значним внеском у вирішення проблем охорони навкол. середовища і екол. безпеки; г) підручники для середніх загальноосв., профес. навч.-виховних, вищих навч. закладів, що відповідають сучас. вимогам і сприяють ефективному опануванню молоддю знань, істотно впливають на поліпшення підготовки майб. спеціалістів. Висунення і подання робіт на здобуття Д. п. провадиться: установами Національної академії наук України, академій мед. наук, агр. наук, пед. наук і правових наук; кер. органами громад, наук, і н.-т. організацій; колегіями міністерств та ін. центр, органів держ. викон. влади; н.-т. і вченими радами наук, установ та вищих навч. закладів. Висунення підручників на здобуття Д. п. провадиться колегією М-ва освіти України. Висунення і розгляд робіт колективів претендентів повинні проходити в обстановці творчої дискусії, високої вимогливості та принциповості, з грунт, аналізом достовірності одержаних результатів та визначенням відповідності робіт установленим вимогам.

Колектив, висунутий на здобуття Д. п., має включати лише осн. учасників роботи (не більше 10 авторів), чий творчий внесок у її виконання був вирішальним. Не допускається включення до складу колективу претендентів осіб, які виконували лише адм., кон-сультац. чи організаторські функції. До розгляду на здобуття Д. п. приймаються наук, праці та підручники, опубл. у завершеному вигляді не раніше ніж за рік до їх висунення, а роботи в галузі техніки, матеріалів і технологій — після освоєння у в-ві. Роботи, раніше відзначені Д. п., повторно не висуваються. Д. п. може присуджуватись, як виняток, посмертно.

Висунуті на здобуття Д. п. роботи подаються до Комітету по Державних преміях України в галузі науки і техніки, який після широкого публ. громад, обговорення розглядає їх і таєм. голосуванням не менш як 3/4 присутніх на засіданні членів К-ту приймає рішення про присудження премій. Рішення К-ту набуває чинності після затвердження його указом Президента України, який публікується у ЗМІ до 31 грудня поточ. року. Особам, удостоєним Д. п., присвоюється звання «Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки» та вручаються диплом і почес. знак встановленого зразка. Державна премія України імені Олександра Довженка засн. згідно з указом Президента України «Про заходи щодо відзначення 100-річчя від дня народження Олександра Довженка» від 10.IX 1994. Присуджується з 1995. Цією премією відзначаються особи, які зробили видатний внесок у розвиток укр. кіномистецтва. Клопотання про присудження премії розглядає спеціально створений Комітет з Державної премії України імені Олександра Довженка, за поданням К-ту премія присуджується указом Президента України.

В. П. Нагребельний. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]