Навигация
 
десят-дій
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДЖЕРЕЛО ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

- будь-яка діяльність, здійснення якої створює підвищену ймовірність заподіяння шкоди через неможливість контролю за нею людини, а також діяльність по використанню, транспортуванню, зберіганню предметів, речовин та ін. об'єктів вироб., госп. чи ін. призначення, які мають такі ж властивості. Це визначення Д. п. н. дано в пост. «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» Пленуму ВС України від 27.III 1992, в ред. постанови від 8ЛТІ 1994.

Відповідно до ст. 450 Цивільного кодексу України відповідальність за шкоду, заподіяну Д. п. н., несе володілець джерела (тобто юрид. особа або гр-н), що експлуатує Д. п. н. на підставі права власності, повного госп. відання, операт. управління або на ін. підставах (напр., договору оренди, довіреності тощо). Не вважається володільцем Д. п. н. і не несе відповідальності за шкоду перед потерпілим особа, яка керує цим джерелом на засадах труд, відносин з його володільцем (водій, машиніст, оператор тощо). Володілець Д. п. н. відповідає перед потерпілим за заподіяну шкоду незалежно від наявності своєї вини, але володільця такого джерела не можна зобов'язувати відшкодувати шкоду, якщо вона виникла внаслідок непереборної сили (надзвичайної і невідворотної за даних умов події) або умислу потерпілого, а у випадках, визначених спец, законом, — тільки з умислу потерпілого. Коли груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то, залежно від ступеня його вини, якщо інше не передбачене законом, розмір належного з володільця Д. п. н. відшкодування зменшується або у відшкодуванні потерпілому має бути відмовлено.

Володілець Д. п. н. не відповідає за шкоду, заподіяну цим джерелом, якщо доведе, що воно вибуло з його володіння внаслідок протиправних дій ін. осіб, а не з його вини. У випадках, коли цьому сприяла винна поведінка володільця (напр., не забезпечувалася належна охорона), відповідальність за шкоду, заподіяну Д. п. н., може бути покладена на особу, котра протиправно заволоділа цим джерелом, і на його володільця — відповідно до ступеня вини кожного з них. Особи, які спільно заподіяли шкоду, несуть відповідальність солідарну перед потерпілим. У такому ж порядку відповідають володільці Д. п. н. за шкоду, заподіяну ін. особам при зіткненні Д. п. н. Питання про відповідальність за шкоду, заподіяну Д. п. н. кожному з володільців, має вирішуватися на заг. підставах, тобто відповідальність може мати місце лише за наявності вини. За відсутності вини володільців у взаємному заподіянні шкоди жоден з них не має права на відшкодування.

М. М. Сибільов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   десят-дій   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]