Навигация
Повернись живим
 
десят-дій
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДИПЛОМАТИЧНІ ВІДНОСИНИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

- одна із сфер зовніш-ньополіт. діяльності Укр. Д-ви 1918. Здійснювалися насамперед з країнами Четверного союзу, де гол. роль відігравали Німеччина та Австро-Угорщина. Саме з послами цих країн гетьман П. П. Скоропадський обговорював усі свої найважливіші рішення. Гетьм. уряд вжив заходів щодо поліпшення роботи дип. служб Укр. Д-ви за кордоном. Призначених за УНР послів у Відні (А. Яков-лів) і Константинополі (М. Левицький) було відкликано до Києва, хоч вони деякий час ще залишалися на своїх посадах. Посол УНР у Берліні О. Севрюк сам залишив свою посаду і виїхав до Швейцарії. 10 червня послом і уповноваженим міністром Укр. Д-ви у Берліні став барон Ф. Штейнгель, а у Відні — один з провідних ідеологів гетьманату В. Ли-пинський. Інтереси України у Софії з 25 червня представляв кол. член уряду УНР О. Шульгін, у Константинополі з 19 липня — О. Кістяківський (до обов'язків не приступив), а з 21 жовтня — кол. київський губ. комісар М. Суковкін. Існувала також посада представника Ради міністрів при австро-угор. командуванні в Одесі. До 6 серпня її обіймав С. М. Гербель (згодом очолив уряд), а після нього — Г. Раух. Обмін ратифікац. грамотами щодо Брест-Литовських угод 1918 з Німеччиною відбувся через посла України у Відні В. Липинського 24 липня після повторної їх ратифікації 12 червня; Австро-Угорщина, невдоволена домовленістю про виділення Галичини й Буковини в окр. коронний край, мирну угоду так і не ратифікувала.

Зберігалися встановлені за Центр. Ради зв'язки з Румунією, з якою у жовтні 1918 укладено торг.-екон. конвенцію (укр. посол у Бухаресті — В. Дашкевич-Горбацький, рум. посол у Києві - Концеску), Польщею (відповідно О. Карпінський та С. Ванькович), Доном (К. Середин і М. Славинський — посли України та А. Черячукін — від уряду Дону), Ку-банщиною (відповідно Ф. Бортинський і В. Ткачов). Великої ваги надавалося відносинам Укр. Д-ви з Областю Війська Донського. Отаман П. М. Краснов направив до Києва свого особистого представника для переговорів з гетьманом відразу після перевороту 29.IV 1918. П. П. Скоропадський без вагань визнав самостійність утвореного на Дону режиму і 7—8.УІІІ 1918 уклав з Всевеликим Військом Донським договір про кордони, а згодом — кілька екон. угод. Між Києвом і Новочеркаськом налагоджувалася торгівля, трансп. рух; укр. гетьман надавав командуванню дон. козацтва чималу військ, допомогу. Отримували її, але меншою мірою, і кубанські козаки.

У Києві працювали дип. представники Грузії (В. Тевзайя), Азербайджану (О. Садиков), а також Фінляндії (Г. Гуммерус), з якою Укр. Д-ва встигла встановити дип. стосунки (посол К. Лоський), так само, як і з Швейцарією (посол Є. Лукасевич), Швецією та Норвегією (посольство у Стокгольмі очолював Б. Баженов). Приїжджали до Києва консули Данії, Персії та деяких ін. країн. Найміцнішими, звичайно, були відносини з Німеччиною та Австро-Угорщиною, які базувалися на численних торг, і фін. угодах про вивезення до них сировини, продуктів харчування.

Щодо Галичини, Буковини і Закарпаття, то гетьм. уряд більше дбав про те, щоб не ускладнити стосунки з Австро-Угорщиною, ніж про долю українців на цих територіях. Лише 5.XI 1918, після повного краху Габсб. імперії, Укр. Д-ва надіслала до Галичини свою надзвичайну дип. місію на чолі з кол. київським губ. комісаром О. Саліковським. Однак керівники ЗУНР, яка виникла через тиждень після цієї дати, відразу встановили тісний контакт з Директорією УНР і вже 1 грудня підписали у Фастові Передвступний договір про злуку УНР і ЗУНР. Після поразки Четверного союзу та окупації Півдня України об'єднаною ескадрою Антанти П. Скоропадський спробував переорієнтуватися на цей союз. Однак країни Антанти і США не сприйняли гетьм. режим і невдовзі віддали перевагу Директорії. Гетьман терміново сформував дві дип. місії на чолі з М. Могилянським і І. Коростовцем, але цей захід не змінив ситуацію. Всього гетьм. уряд мав 11 дипломатичних і бл. 50 коне, представництв у 20 країнах, а в Україні діяло 12 дипломатичних і 42 коне, представництва з 24 країн. Укр. консульства відкрилися тоді в Берліні, Мюнхені, Данци-гу, Стокгольмі, Цюріху, Женеві, Будапешті, Галаці, Яссах та деяких ін. містах Європи. Переважна більшість ген. консульств функціонувала в Росії і держ. утвореннях, що виникли на уламках імперії. Щодо коне, служб в Україні, то 23 з них розміщувалися у Києві, 13 — в Одесі, 3 — у Харкові та по одній у Миколаєві, Катеринославі та Одесі.

Літ.: Храпко І. 36. законів і постанов відносно закорд. інституцій. Відень, 1919; Дорошенко Д. Історія України 1917-1923 pp., т. 1-2. Ужгород, 1930-32; Україна на дип. фронті. «Альманах Червоної Калини». Л., 1938; Мироненко О. М. Укр. Д-ва — Антанта; траг. досвід стосунків. - Його ж. Органи управління закорд. справами в Укр. Д-ві. В кн.: Укр. державотворення: невитребуваний потенціал. К., 1997.

О. М. Мироненко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]