Навигация
 
діл-доз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДІЯ ПРАВА

— факт, вплив права на сусп. відносини з метою їх упорядкування. Реальна Д. п. пов'язується з чітким визначенням часових, суб'єктивних та тер. меж. Оскільки право має форм, вираз і закріплюється юрид. док-тами, то йдеться про дію нормат.-правових актів. Вона обмежена: а) дією у часі, тобто строком дії або часом, протягом якого нормат.-правовий акт має юрид. силу; б) простором, на який поширюється дія нормат.-правового акта; в) колом осіб, які підпадають під дію нормат.-правового акта, тобто в яких на підставі цього акта виникають конкр. юрид. права та обов'язки.

Дія нормат.-правових актів у часі обмежена моментом набуття ними юрид. сили і моментом втрати її, а саме — введенням у дію, припиненням дії, зворотною силою дії. Юрид. сила акта — його специф. властивість, яка відображає співвідношення юрид. док-тів, їх залежність від форм, обов'язковості, що визначається місцем органу правотворчості у системі держ.-владних структур. Нормат.-правові акти набувають чинності: з часу, зазначеного в самому нормат. акті; з часу прийняття чи підпису, зазначеного, як правило, у самому акті; з часу опублікування нормат.-правового акта; після 10-денного строку з моменту опублікування на всій тер. України, якщо не зазначено ін. час набуття чинності; з часу надходження до адресата (характеризує відомчі нормат. акти). Втрата юрид. сили пов'язується із: закінченням строку дії акта; відміною нормат.-пра-вового акта іншим; фактич. відміною його за умови прийняття нового акта, що встановлює ін. правила; зміною обставин, що їх регулював цей нормат. акт. Як правило, дія нормат.-правових актів у часі є прямою, тобто він поширюється на всі факти, які виникли після набуття ним чинності. На факти, які виникли до набуття актом чинності, але продовжують існувати, дія акта поширюється лише з моменту набуття ним чинності.

У деяких випадках можлива зворотна дія закону, тобто поширення його на факти та породжені ними наслідки, які виникають до введення у дію акта. Вона можлива у разі, якщо: 1) у самому акті зазначено можливість регулювати відносини, що виникли до його прийняття; 2) крим. закон пом'якшує юрид. відповідальність чи відміняє її. У деяких випадках має місце переживаюча дія, коли нормат.-правовий акт діє, незважаючи на фактичне його скасування: це уможливлює врахування інтересів осіб, що вступили у правовідносини до прийняття акта. Пряму дію мають усі нормат.-правові акти, зворотну та переживаючу — лише ті, стосов-но яких є спец, вказівка у зак-ві. Дія нормат.-правових актів у просторі — поширення їх впливу на певну територію (д-ву в цілому чи окр. її регіон). Здійснюється на основі тер. та екстериторіальних принципів. Тер. принцип передбачає дію акта в межах держ. чи адм. одиниць, а екстериторіальний — поширення актів за межі тер. юрисдикції органу правотворчості. Нормат.-правові акти органів законод. і ви-кон. влади заг. компетенції мають чинність на всій тер. д-ви, акти місц. органів — на тер. відповід. регіону, а локальні — в межах конкр. підприємства, установи чи організації. На тер. регіону діють нормат.-правові акти різної юрид. сили; у разі колізії актів діє нормат. акт вищої юрид. сили, а за умови їх рівності — акт, прийнятий пізніше. Дія нормат.-правового акта за колом осіб визначається підлеглістю осіб вимогам нормат.-правових актів. За заг. правилом, дія нормат.-правового акта поширюється на всіх осіб, які перебувають у межах певної території. Мають місце й винятки: гр-ни України зобов'язані виконувати приписи нормат.-правових актів і поза межами д-ви; закони чи спец, нормат.-правові акти можуть бути адресовані певному колу осіб; іноземцям та особам без громадянства не надаються деякі права і не покладаються певні обов'язки; нац. нормат.-правовими актами і міжнар. угодами передбачено винятки для дип. та коне, представників.

Літ.: Алексеев С. С. Проблемы теории права, т. 2. Свердловск, 1973; Андрусяк Т. Теорія д-ви і права. Л., 1997; Хавронюк Н. Порядок набрання чинності нормат.-правових актів в Україні. «Юрид. вісник», 1998, № 1.

Л. О. Макаренко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   діл-доз   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]