Навигация
Повернись живим
 
діл-доз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДОБРОСОВІСНИЙ НАБУВАЧ

- той, хто не знав і не повинен був знати, що особа, в якої він придбав майно, не мала права його відчужувати. Д. н. відрізняється від володільця тим, що отримує річ у володіння на підставі, за якою звичайно виникає право власності (договір купівлі-продажу, міни, дарування та ін.). Не кожен володілець є Д. н. Добросовісним може вважатися набувач, який невинно придбав чужу річ з метою мати на неї права власності. Слід зазначити, що добросовісність набувача презюмується, передбачається. Це підтверджується тим, що, набуваючи, напр., майно за договором купівлі-продажу, покупець не зобов'язаний у кожному конкр. випадку пересвідчуватися, що продавець речі є водночас її власником. У ст. 49 Закону України «Про власність» (1991) також вказано, що володіння майном вважається правомірним доти, доки інше не буде встановлено судом, арбітражним судом чи третейським судом.

Закон захищає права Д. н. Якщо від недобросовісного набувача майно може бути витребуване в усіх випадках, то від добросовісного — тільки у тих, які прямо зазначені в законі. Інтереси Д. н. захищаються в усіх випадках, коли майно вибуває з володіння власника або особи, котрій воно було передане за договором (найму, схову, застави тощо), з їх волі. Так, якщо річ продана наймачем Д. н., то вона не може бути витребувана у нього ні власником речі, ні наймачем, оскільки вона вибула з їхнього володіння з їх власної волі. У Д. н. майно не може бути витребуване і тоді, коли він придбав його у випадках реалізації майна у порядку виконання суд. рішень через торг, організації чи з публіч. торгів.

В. М. Самойленко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]