Навигация
Повернись живим
 
діл-доз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДОГОВІР ПРО ВСЕОСЯЖНУ ЗАБОРОНУ ЯДЕРНИХ ВИПРОБУВАНЬ 1996

- багато-стор. міжнар. договір, за яким держави-учас-ниці зобов'язалися не проводити будь-якого випробувального ядерного вибуху, а також запобігати будь-якому такому вибуху в будь-якому місці, що не перебуває під їх юрисдикцією або контролем. Схвалений ГА ООН 10.IX 1996. Договір підписали 152 д-ви, в т. ч. Україна (27.ІХ 1996); на 24.ІІІ.1999 його ратифікували 35 держав. Для набуття чинності Договору необхідна ратифікація його 44 д-вами, перелік яких міститься у ст. 4. З-поміж останніх Договір ратифікували поки що 19 держав. Україна входить до переліку тих 44 країн, ратифікація якими є умовою набуття чинності Договору.

Договір 1996 принципово відрізняється від усіх поперед, міжнар. угод у сфері ядер, роззброєння, оскільки вперше ставить за мету назавжди припинити будь-які випробування вибухів ядерної зброї під ефективним міжнар. контролем. Держави-учасниці зобов'язалися створити Організацію по виконанню Договору. її членами мають бути всі держави-учасниці. Органи: Конференція держав-учасниць, Викон. комітет і Тех. секретаріат, у складі якого — Міжнар. центр даних. Місцеперебування Організації — м. Відень (Австрія).

Режим контролю за дотриманням Договору складається з таких елементів: а) Міжнар. система моніторингу; б) консультації і роз'яснення; в) інспекції на місці; г) заходи зміцнення довіри.

Кожна держава-учасниця зобов'язується співробітничати через свій нац. орган, створюваний відповідно до Договору (п. 4 ст. 3), з Організацією та ін. державами-учасницями, у т. ч. шляхом: а) створення необхідних об'єктів для участі у цих заходах контролю і встановлення необхідного зв'язку; б) надання даних від нац. станцій, що входять до складу Міжнар. системи моніторингу; в) участі у відповідних випадках у процесі консультацій і роз'яснень; г) надання дозволу на проведення інспекцій на місцях; д) участі в разі необхідності у заходах зміцнення довіри. У випадках, коли в результаті підтримання осн. зобов'язань за Договором може бути завдано шкоди його об'єктові та меті, Конференція рекомендує державам-учасницям застосовувати до порушника колект. заходи, що відповідають міжнар. праву. Якщо випадок має терміновий характер, то Викон. комітет може довести проблему, включаючи відповідну інформацію та висновки, до відома ООН.

Спори, які можуть виникати у зв'язку із застосуванням або тлумаченням Договору, розв'язуються згідно з його положеннями та положеннями Статуту ООН. Зокрема, держави — учасниці Договору мають проводити спільні консультації з метою якнайшвидшого урегулювання спірних питань шляхом переговорів або застосування інших мирних засобів за вибором держав-учасниць, включаючи звернення до відповідних органів Договору та за взаємною згодою до Міжнародного суду ООН. Крім того, Конференція та Викон. рада з дозволу ГА ООН можуть звертатися до МС ООН із запитом про надання консульт. висновку з будь-якого юрид. питання, що виникає у межах сфери діяльності Організації. З цією метою між Організацією та ООН має укладатися відповідна угода.

Договір 1996 є безстроковим, але кожна держава-учасниця у порядку здійснення свого держ. суверенітету має право вийти з нього, якщо вирішить, що пов'язані із змістом Договору виняткові обставини поставили під загрозу її найвищі інтереси. Статті Договору та Додатки до нього не підлягають застереженням, а положення Протоколу до нього і Додатків до Протоколу не підлягають застереженням, несумісним з об'єктом і метою Договору.

Додаток 1 до Договору містить список держав-учасниць різних геогр. регіонів, від яких Конференція має обрати 51 члена Викон. ради. Україну в цьому списку віднесено до Сх. Європи. Додаток 2 містить список 45 держав — членів Конференції по роззброєнню на 18.VI 1996 (до якого входить і Україна), які офіційно брали участь у роботі сесії Конференції 1996.

Згідно зі ст. 14 Договір має набути чинності через 180 днів після дати здачі на збереження ратифікац. грамот усіма державами-учасницями, переліченими у Додатку 2, але в жодному разі не раніше ніж через два роки після відкриття для підписання. Протокол до Договору стосується регламентації діяльності Міжнар. системи моніторингу та визначення функцій Міжнар. центру даних, організації інспекцій на місці, пост, процедур, запитів стосовно інспекцій на місці, мандата на інспекцію та повідомлення про неї, проведення інспекцій, заходів зміцнення довіри. Додаток 1 до Протоколу містить Таблицю 1-А —перелік 120 сейсмол. станцій, що становлять первинну мережу [під номером 45 зазначено станцію в Україні з розміщенням АК80 у м. Малині Житом, обл. (широта — 50° 4' пн. ш., довгота — 29° Г сх. д.) і типом сейсмогрупи], Таблицю 2-А — перелік 80 радіонуклідних станцій; Таблицю 2-В — перелік 11 радіонуклідних лабораторій; Таблицю 4 — перелік 60 інфразвукових станцій. Додаток 2 до Протоколу містить перелік параметрів характеризації для стандартної фільтрації явищ у Міжнар. центрі даних.

Припинення усіх ядер, вибухів згідно з Договором має стати найважливішим засобом реалізації системат. процесу ядер, роззброєння як складової частини загального і повного роззброєння під суворим та ефективним міжнар. контролем.

В. Н. Денисов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]