Навигация
Повернись живим
 
діл-доз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДОГОВІР ПРО ЗАБОРОНУ ВИПРОБУВАНЬ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ В АТМОСФЕРІ, В КОСМІЧНОМУ ПРОСТОРІ ТА ПІД ВОДОЮ 1963

— міжнар. договір, підписаний у Москві 5.УІІІ 1963 представниками СРСР, США і Великобританії у присутності Ген. секретаря ООН. Набув чинності 10.X 1963 після ратифікації первинними учасниками і здачі ними на збереження ратифікац. грамот. Відомий також як Московський договір, або Договір про заборону ядерних випробувань у трьох середовищах. Договір безстроковий і відкритий для підписання усіма д-вами. Станом на 1998 його учасниками є 118 держав. Україна підписала Договір 8.1 1963, а ратифікувала його 26.XI 1963. Із ядерних держав до нього не приєдналися Франція та Китай, які не дали на той час згоди на припинення таких випробувань.

Текст Договору складається з преамбули та 5 статей. Відповідно до ст. І кожен його учасник зобов'язується заборонити, запобігати і не здійснювати будь-яких випробувальних вибухів ядер, зброї та будь-яких ін. ядер, вибухів у будь-якому місці, що перебуває під його юрисдикцією або контролем. Передбачено заборону випробувань ядер, зброї в атмосфері, косм. просторі та під водою, включаючи тер. води у відкритому морі. Встановлено заборону ядер, вибухів у будь-якому ін. середовищі, якщо такий вибух призводить до радіоактивних опадів за межами д-ви, під юрисдикцією або контролем якої проводиться такий вибух. Учасники

Договору не повинні спонукати, заохочувати або брати будь-яку участь у проведенні згаданих вище вибухів.

Моск. договір 1963 став першим значним досягненням у справі обмеження гонки ядер, озброєнь. Тим часом за межами заборони залишилися підземні ядер, вибухи. З метою вирішення цієї проблеми 1974 було розроблено Договір про заборону проведення підземних випробувань ядер, зброї потужністю понад 150 кілотонн у будь-якому місці, що перебуває під юрисдикцією або контролем його учасників. Передбачалося, що кожна сторона використовуватиме відповідно до загальновизнаних принципів міжнар. права всі національні тех. засоби контролю, які є в її розпорядженні, і не чинитиме перешкод засобам контролю ін. сторони. Було підготовлено також Протокол до договору з переліком даних, що підлягають обміну для забезпечення надійності контролю, і визначенням порядку обміну цими даними. Однак Договір не набув чинності внаслідок відмови Конгресу СІЛА ратифікувати його. Тому відповідно до досягнутої 1976 домовленості сторони погодилися дотримуватися де-факто положень Договору та Протоколу до нього. 28.V 1976 у Москві і Вашингтоні підписано Договір між СРСР та США про підземні ядерні вибухи у мирних цілях і Протокол до нього. СРСР та США взяли на себе зобов'язання заборонити, запобігати і не здійснювати у будь-якому місці: будь-якого окр. вибуху у мирних цілях потужністю понад 150 кілотонн; будь-якого групового вибуху сумарною потужністю понад 1,5 мегатонни; будь-якого вибуху, що проводиться не з метою мирного застосування; будь-якого вибуху, який не відповідає положенням Д. про з. в. я. з. в а., в к. п. та під в. 1963, Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 та ін. міжнар. договорам. Але і цей Договір разом з Протоколом до нього внаслідок відмови Конгресу США не було ратифіковано, хоч СРСР і США мирних ядер, вибухів не проводили.

Наступні переговори між СРСР та США із цих питань завершилися 26.V 1990 узгодженням між ними нових контрольних протоколів до договорів 1974 і 1976. У нових протоколах удосконалено систему контролю, в якій передбачено поєднання гідроди-наміч. та сейсміч. методів виміру потужності, а також інспекцій на місці. 1.V 1990 СРСР та США ратифікували ці протоколи. Моск. договір 1963 разом із згаданими угодами виявився важливим етапом на шляху повної заборони випробувань ядер, зброї. Дальшим його розвитком були розробка і підписання універсального за своїм характером Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань 1996.

Літ.: Кисилев С. Н. Ограничение ядер, вооружений. В кн.: Междунар. право и междунар. безопасность. Диалог сов. и амер. экспертов. М., 1991.

В. Н. Денисов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]