Навигация
Повернись живим
 
діл-доз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДОГОВІР ПРО НЕРОЗПОВСЮДЖЕННЯ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ 1968

-міжнар. договір, схвалений ГА ООН 12.УІ 1968, відкритий для підписання 1 .VII 1968 у Москві, Вашингтоні і Лондоні. Ратифікований кол. СРСР 24.XI 1969. Набув чинності 5.III 1970. Закон про приєднання України до Договору прийнятий ВР 16.ХІ 1994.

Мета Договору — не допустити розповсюдження ядер, зброї, забезпечити міжнар. контроль за виконанням д-вами узятих на себе згідно з Договором зобов'язань, створити широкі можливості для мирного використання атом, енергії. Кожна з держав-учас-ниць, що має ядерну зброю, зобов'язується не вживати жодних заходів, які могли б безпосередньо або опосередковано сприяти придбанню, створенню або організації в-ва такої зброї країнами, які її не мають, а також не передавати їм контроль над ядер, зброєю. Зі свого боку кожна з держав-учасниць, що не має ядер, зброї, зобов'язується не приймати передачі від будь-кого ядер, зброї або ін. ядерних вибухових пристроїв, а також контролю над ними ні безпосередньо, ні опосередковано; так само як і не виробляти і не здобувати будь-яким ін. способом ядерної зброї або ін. ядерних вибухових пристроїв, не домагатися і не приймати будь-якої допомоги у її в-ві.

Водночас Договір визнає невід'ємне право держав-учасниць розвивати дослідження, в-во і використання ядер, енергії у мир. цілях без дискримінації та відповідно до Договору. Учасники Договору зобов'язалися сприяти з цією метою якомога повнішому обміну обладнанням, матеріалами, наук, і тех. інформацією.

Договір накладає на країни, що є його учасницями, обов'язок вести переговори про ефективні заходи щодо припинення гонки ядер, озброєнь та ядер, роззброєння, про договір стосовно заг. і повного роззброєння під суворим та ефективним міжнар. контролем. На випадок можливого застосування ядер, зброї або загрози застосування такої зброї проти держав — учасниць Договору, що не мають ядер, зброї, вони дістали гарантії безпеки. Останні містяться у спец, деклараціях, проголошених СРСР, СІНА та Англією 17.VI.1968 у Раді Безпеки ООН. У них підтверджено, що у випадку агресії і застосування ядер, зброї або загрози такої агресії проти д-ви, яка не має такої зброї, вони як пост, члени Ради Безпеки відповідно до Статуту ООН мають вжити заходів, необхідних для відсічі такої агресії або усунення її загрози. Франція, однак, відмовилася зробити аналогічну декларацію. 19.VI 1968 Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, в якій формалізувала згадані декларації трьох ядер, держав про гарантії безпеки, і підтвердила невід'ємне право держав на індивід, та ко-лект. самооборону згідно зі ст. 51 Статуту ООН.

Контроль за нерозповсюдженням ядерної зброї здійснюється за допомогою Міжнародного агентства по атомній енергії (МАГАТЕ), з яким кожна держава — учасниця Договору, що не має ядер, зброї, зобов'язується укласти угоду. Україна, яка добровільно відмовилася від ядер, зброї, розміщеної на її території у період входження до складу СРСР, 16.ХІ 1994 ратифікувала Договір, а 21.IX 1995 уклала угоду з МАГАТЕ про застосування гарантій у зв'язку з Договором. Договір став значним етапом на шляху обмеження гонки ядер, озброєнь та усунення нових потенц. джерел загрози виникнення ядер, війни.

Літ.: Дмитричев Т. Ф. Женев. конференция по разоружению. М., 1987.

В. Н. Денисов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]