Навигация
 
діл-доз
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДОГОВІР ПРО ПРИНЦИПИ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВ ПО ДОСЛІДЖЕННЮ І ВИКОРИСТАННЮ КОСМІЧНОГО ПРОСТОРУ, ВКЛЮЧАЮЧИ МІСЯЦЬ ТА ІНШІ НЕБЕСНІ ТІЛА, 1966

(Договір про космос) -основоположний міжнар.-правовий акт. Прийнятий ГА ООН 19.XII 1966, набув чинності 10.Х 1967. Учасниками договору є понад 120 країн, Україна — з 31.Х 1967. Укладення цього акта було обумовлене практ. кроками держав, насамперед СРСР і США, у вивченні та освоєнні косм. простору у 60-х рр. Договір встановив міжнар.-правові підвалини косм. діяльності, правовий режим косм. простору, а також основи правового статусу об'єктів та суб'єктів косм. діяльності. Документ складається з преамбули та 17 статей. У преамбулі зазначено, що правовими підвалинами договору є: осн. принципи міжнародного права, в т. ч. положення Статуту ООН; резолюція ГА ООН «Про засудження пропаганди агресії у міждержавних стосунках» від З.ХІ 1947; резолюція ГА ООН «Питання про всеосяжне та повне роззброєння» від 17.Х 1963 щодо утримання від виведення у косм. простір будь-яких об'єктів з ядер, зброєю або будь-якими ін. видами зброї масового знищення; резолюція ГА ООН «Декларація правових принципів діяльності держав по дослідженню та використанню космічного простору» від 13.XII 1963. Осн. положеннями договору є: дослідження косм. простору здійснюється в інтересах усього людства, на благо всіх країн незалежно від їх екон. або наук, розвитку; косм. простір — надбання усього людства і не підлягає нац. привласненню; косм. простір, включаючи Місяць та ін. небесні тіла, використовується виключно у мирних цілях, і ніякі види зброї масового знищення, включаючи ядерну, не повинні виводитися на навколоземну орбіту або розміщуватися будь-яким ін. способом у космосі; д-ви несуть міжнар.-правову відповідальність за свою діяльність у косм. просторі та за шкоду, заподіяну об'єктами, які запускаються цими д-вами у космос з їх територій, чи устаткуванням; д-ви повинні оприлюднювати інформацію про свою діяльність у косм. просторі; д-ва, до реєстру якої занесено об'єкт, запущений у косм. простір, зберігає юрисдикцію та контроль над цим об'єктом і над будь-яким екіпажем цього об'єкту під час їх перебування у косм. просторі або на небес, тілі; д-ви на рівних підставах розглядають будь-які прохання ін. держав — учасниць договору про надання їм можливості для спостереження за польотами косм. об'єктів; косм. станції, устаткування, обладнання та косм. кораблі на Місяці та ін. небесних тілах відкриті для відвідування представників держав — учасниць договору на засадах взаємності; держави — учасниці договору повинні, за необхідності, надавати всю можливу допомогу космонавтам — «посланцям людства»; держави — учасниці договору зобов'язуються не допускати шкідливого забруднення косм. простору, включаючи Місяць та ін. небесні тіла, в процесі їх дослідження та уникати несприятливих змін земного середовища внаслідок доставки позаземної речовини.

Зафіксовані у документі принципи отримали дальший розвиток і конкретизацію у ряді пізніше прийнятих міжнар. актів: Угоді про рятування космонавтів, повернення космонавтів, запущених у космічний простір, 1968; Конвенції про міжнародну відповідальність за шкоду, завдану космічними об'єктами, 1972; Конвенції про реєстрацію об'єктів, що запускаються в космічний простір, 1975; Угоді про діяльність держав на Місяці та інших небесних тілах 1979; Декларації про міжнародне співробітництво в дослідженні та використанні космічного простору на благо та в інтересах усіх держав, з особливим урахуванням потреб країн, що розвиваються, 1966 тощо. Значення Договору про космос полягає у тому, що в ньому вперше системно сформульовано у формі міжнар. конвенції принципи міжнародного космічного права. Ці ж принципи відображені і в нац. космічному зак-ві держав, зокрема України.

Літ.: Нозари Ф. Косм. право. М., 1979; Междунар. косм. право. М., 1985; Косм. деятельность Организации Объединенных Наций и междунар. организаций. Н.-Й., 1993; Косм, право України. К., 1998.

О. В. Беглий. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]