Навигация
 
док-дяк
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДОКАЗИ

— одержані у встановленому законом порядку відповідними органами факт, дані, що містять інформацію, необхідну для правильного вирішення крим., цив. та інших суд. справ. Процес, джерелами, які містять Д. у крим. справах, є показання свідків, потерпілих, підозрюваних, обвинувачених, підсудних, засуджених, пояснення позивача, відповідача, висновок суд. експертизи, пояснення експерта, речові Д., документи, протоколи слідчих і суд. дій. При обгрунтуванні процес, рішень дізнавач, слідчий, прокурор і суд зобов'язані посилатися на Д., а не тільки на їх процес, джерела. Змагальність сторін та свобода в наданні ними судові своїх Д. і у доведенні перед судом їх переконливості — одна з осн. засад судочинства (ст. 129 Конституції України). За відношенням до обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному процесі, Д. поділяються на прямі й непрямі (побічні). Прямі Д. безпосередньо вказують на цю обставину або ж на її відсутність, а непрямі — лише опосередковано. Стосовно підозри та обвинувачення у вчиненні злочину, обставин, які обтяжують або пом'якшують відповідальність, Д. класифікуються як обвинувальні та виправдальні. Обвинувальні Д. вказують на те, що злочин було вчинено саме даною особою, а також на наявність обставин, які обтяжують її відповідальність. Виправдальні ж Д. свідчать, що або самої події злочину не було, або дана особа до неї непричетна, або є обставини, які пом'якшують її відповідальність. Напр., алібі є прямим виправдальним Д. За джерелом одержання відомостей про факти, за характером його формування Д. та їх джерела бувають первинними і похідними. Первинні Д. та їх джерела називають іноді першоджерелами. Це, напр., показання свідка-очевид-ця, оригінал документа. Якщо ж свідок дає показання із чужих слів — це похідний Д., як і копія документа.

У цив. справах законом встановлено п'ять процес, форм одержання факт, даних: пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письм. Д., речові Д., висновки експертів.

Але процес.-правовий статус сторін мають заявники і заінтересовані особи у справах, що виникають з адм.-правових відносин, і у справах окр. провадження, а також ін. особи, які беруть участь у справі. Вони дають усні та письм. пояснення суду, в яких міститься інформація про факт, дані, що одержані внаслідок особистого спостереження або від ін. осіб і мають значення для правильного вирішення справи. Тому пояснення таких осіб є засобом доказування. У суд. практиці в цив. справах допускається розширення кола засобів доказування. За необхідності судами можуть бути прийняті як письм. Д. документи, що одержані за допомогою електронно-обчислювальної техніки. З урахуванням думки осіб, які беруть участь у справі, суд може також досліджувати подані звуко- та відеозаписи. Одержання і дослідження доказової інформації та засобів доказування (змісту і процес, форми Д.) повинні здійснюватися у встановленому законом процес, порядку, який є процес, гарантією всебічного, повного та об'єктивного пізнання дійсних обставин справи, прав і обов'язків сторін. Порушення процес, порядку одержання і дослідження Д. знецінює їх, призводить до втрати ними властивостей і значення Д.

М. М. Михеєнко . М. Й. Штефан. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   док-дяк   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]