Навигация
 
док-дяк
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ДУЕЛЬ

(франц. duel, від лат. duellum — війна) — 1) Збройний поєдинок між двома особами за викликом однієї з них на заздалегідь визначених умовах; дворянський спосіб захисту ображеної честі. У давнину Д. (поєдинок) зустрічалася тільки як спосіб розв'язання міжнар. спорів. У сучас. розумінні слова виникла в 15 ст. у Франції. Д. супроводжувалася певним ритуалом. Зокрема, за франц. звичаями бій без свідків не вважався Д., присутність секундантів слугувала гарантією того, що вона не перетвориться на навмисне посягання на життя та здоров'я дуелянтів. Була поширеною в Іспанії, Польщі, Росії, Румунії та ін. країнах. У Франції Д. неодноразово заборонялася, зокрема едиктами 1579 і 1679. В Нідерландах Д. швидко зникла, оскільки багаті стали дедалі частіше вдаватися до суду. В Англії Д. була дозволена військовим кодексом до 1840, в Німеччині — до 1918. У Росії справжній дворянській Д. спочатку передувала нар. кулачна форма поєдинку. Взагалі Д. у Росії застосовувалася досить рідко, хоч і набула траг. слави у зв'язку зі смертю двох великих рос. поетів — О. С. Пушкіна та М. Ю. Лєрмонтова. 2) Судовий поєдинок як осн. спосіб розв'язання позовів з найбільш важливих цив. і крим. справ шляхом збройної боротьби. Набув поширення у середньовічних суд. процесах. Регламентований Бургундською та Рипуарською правдами (див. Варварські правди), Саксонським зерцалом, Польською правдою, чеською правовою кодифікацією 14 ст. В рос. юрид. джерелах 13—15 ст. має назву «поле». Хоч на Русі суд. поєдинок був відомий ще з давнини, проте в юрид. пам'ятках згадується у 13 ст. [у договорах з германцями, Псковській судній грамоті (15 ст.), Судебнику 1497 та Судебнику 1550]. Судовий поєдинок зазвичай визнавався: між позивачами; між позивачем і свідком, чиї показання позивач вважав хибними; між позивачем і суддею, який нібито виніс несправедливий вирок. Станові відмінності визначали вибір зброї: знатні люди боролися на мечах, прості — на дрюках. Програвав той, хто першим упустить зброю, чия кров проллється раніше.

Перші обмеження суд. поєдинку було запроваджено в Англії у 12 ст. Суд. поєдинок у такій формі почав зникати із суд. практики у Франції в кін. 14 ст., в Англії — в 16—17 ст., Німеччині — в серед. 17 ст., у Росії — в кін. 16 ст.

В наш час суд. поєдинок набув цивілізованого втілення, напр, у процедурі крим. процесу. Як елемент суд. Д. (поєдинку) можна розглядати, зокрема, суд. дебати з промовами прокурора, громадського обвинувача, потерпілого і його представника, з виступами громад, захисника, захисника, а за його відсутності — самого підсудного.

Літ.: Lacaze P. En garde. Du duel a l'escrime. Paris, 1991.

О. Є. Маноха. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]