Навигация
Повернись живим
 
е
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЕМІГРАНТ

[лат. emigrans (emigrantis) — той, що виселяється] — особа, яка виїхала або виїздить з д-ви свого громадянства чи країни свого пост, (звичайного) місця проживання з метою поселення на пост, місце проживання в ін. країні. Право на еміграцію є правом особи і за міжнар. правом повинно гарантуватися д-вою громадянства особи або країною, в якій особа проживає. Право кожної людини залишати будь-яку країну, включаючи свою власну, закріплено в багатьох міжнар. док-тах. Найважливіші з них: Загальна декларація прав людини 1948, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права 1966, Міжнародна конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації 1965, Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 та Протоколи до неї (№ 1, 2, 4, 7, 11). 17.VII 1997 ВР України ратифікувала останню конвенцію, і вона, згідно зі ст. 9 Конституції України, стала частиною нац. зак-ва д-ви. У ст. 33 Конституції України закріплено право кожного, хто на закон, підставах перебуває на тер. України, «вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом». Відповідно до ст. 64 Конституції України такі обмеження із зазначенням строку їх дії можуть мати місце в умовах воєн, або надзв. стану. Осн. Законом визначено, що гр-нин України не може бути вигнаний за межі України (ст. 25). Згідно зі ст. 64 Конституції право невигнання гр-нина України не може бути обмежено навіть в умовах воєн, або надзв. стану. Заборона примус, еміграції міститься у п. 1 ст. З Протоколу № 4 Європ. конвенції про захист прав і осн. свобод людини 1950: ніхто не може бути висланий, індивідуально чи колективно, із д-ви, гр-нином якої він є. Порядок реалізації права на еміграцію (виїзд) з України регулюється Законом «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (1994). Питання оформлення та видачі паспортів гр-нина України для виїзду за кордон регулюються указом Президента України «Про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» від 28.X 1993 та пост. КМ України «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» від 31. III 1995 (зі змінами і доповненнями, внесеними пост. КМ від З.ГУ 1997).

Конституція України закріплює рівний правовий статус гр-н України, які проживають за кордоном, з гр-нами України, які проживають в Україні (ст. 24). Відповідно до ч. З ст. 25 Конституції д-ва гарантує піклування та захист своїм гр-нам, які перебувають за її межами.

Виїзд іноземців та осіб без громадянства з тер. України регулюється Законом України «Про правовий статус іноземців» (1994), пост. КМ України «Про Правила в'їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію» від 29.XIІ 1995 та Положенням про посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, затв. КМ України 7.VIII 1995.

Літ.: Human Rights. A Compilation of International instruments. N. Y., 1978.

В. П. Суботенко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]