Навигация
 
е
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЕСТОНІЯ

, Естонська Республіка - д-ва на Пн. Сх. Європи. Тер. -45,1 тис. км2. Нас. — понад 1,464 млн. чол. (1997, оц.): естонці (61,5 %), росіяни (30,3 %), українці (3,1 %), білоруси (1,8 %), фіни (1,4 %) та ін. Столиця — м. Таллінн. Адм.-тер. поділ — 15 маакундів (повітів) і 6 міст центр, підпорядкування. Державна мова — естонська. Грошова одиниця — естонська крона. Нац. свято — День незалежності (24 лютого).

Державний герб Естонії

Естонська д-ва утворилася після Першої світової війни і краху Рос. імперії. У жовтні 1917 виникла «Естляндська трудова комуна», проте вона проіснувала недовго. 24.11 1918 було проголошено незалежність нової д-ви — Естонської Республіки. У серпні 1920 Установчі збори ухвалили конституцію д-ви. Наступні внутр. події призвели до того, що в країні було встановлено по суті авторитарний режим. Природі цього режиму багато в чому відповідав зміст конституції 1933. У 1938 прийнято новий основний закон. Однак уже в серпні 1940 Е. була анексована Рад. Союзом. Того ж року прийнято першу рад. конституцію Е., яку з часом, у квітні 1978, замінено новою. Остання і декларувала «загальнонародну державу в умовах розвиненого соціалізму». Новий етап розвитку ест. державності почався на поч. 90-х рр. у зв'язку з розпадом СРСР. На основі положень конституції 1938, чим наголошувалося на правонаступництві ест. д-ви, було проведено референдум і 28.УІ 1992 прийнято конституцію Е. За формою держ. правління Е. — парлам. республіка, хоча сама конституція містить більш абстрактне формулювання: «Естонія — самостійна і незалежна демократична республіка» (ст. 1).

Законод. влада належить однопалат. парламенту — Державним зборам (рийгикогу). До складу парламенту входить 101 депутат. Члени парламенту обираються за результатами прямих і заг. виборів за пропорц. системою. Чергові вибори проводяться у першу неділю березня на 4-й рік після попередніх парлам. виборів. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права — відповідно 18 і 21 рік. Перед тим, як приступити до виконання своїх обов'язків, кожен член Держ. зборів складає присягу на вірність Ест. Республіці та її конст. ладу. Повноваження члена Держ. зборів призупиняються при його призначен

Естонія

ні членом уряду і поновлюються при звільненні його від обов'язків члена уряду. Повноваження депутата припиняються достроково і при вступі на будь-яку ін. держ. посаду (у цьому разі його місце займає т. з. резервний парламентарій).

Напрями діяльності парламенту досить традиційні. Він приймає закони, вирішує питання про проведення референдуму, ратифікує і денонсує міжнар. угоди, надає кандидатові у прем'єр-міністри повноваження для формування уряду, приймає держ. бюджет і затверджує звіт про його виконання, за поданням президента здійснює призначення, приймає рішення про недовіру урядові або окр. його членові.

Главою д-ви є президент. Він обирається Держ. зборами або, в разі невдачі, колегією виборщиків, до складу якої входять члени парламенту і представники муніципалітетів. При цьому кожна рада має обрати до колегії виборщиків не менше одного представника. Строк повноважень президента — 5 років, при цьому ніхто не може бути обраний президентом більш як на два строки підряд. Кандидатом у президенти може бути особа, не молодша 40 років, яка є гр-ном Е. за народженням. Повноваження президента припиняються, зокрема, із набуттям сили обвинувального вироку суду щодо нього. Глава д-ви може бути притягнений до крим. відповідальності за згодою більшості членів Держ. зборів.

Викон. влада належить урядові, очолюваному прем'єр-міністром. Президент призначає кандидата у прем'єр-міністри і доручає йому сформувати уряд. Кандидат у прем'єр-міністри подає Державним зборам доповідь про основи формування майб. уряду. Після цього парламент приймає рішення про надання кандидатові у прем'єр-міністри повноважень на формування уряду. Кандидат у прем'єр-міністри у визначений строк подає пропозиції щодо складу уряду президентові, який і здійснює відповідні призначення. Новостворений уряд складає присягу перед Державними зборами.

Конституція передбачає призначення Держ. зборами за поданням президента «незалежної посадової особи» — канцлера юстиції, до повноважень якого віднесено здійснення нагляду за відповідністю правових актів органів законод. і викон. влади та органів місц. самоврядування конституції. Строк повноважень канцлера — 7 років. Вищий суд, який розглядає суд. рішення у касац. порядку, — Державний суд. Водночас він є органом конст. контролю. Судами першої інстанції є повітові, міські та адм. суди, другої — окружні суди. Голова Держ. суду призначається на посаду Держ. зборами за поданням президента. Судді Держ. суду призначаються Держ. зборами за поданням голови Держ. суду. Суддів усіх ін. судів (вони обіймають посади безстроково) призначає президент за поданням Держ. суду. За формою держ. устрою Е. — унітарна д-ва. Представн. органами місц. самоврядування у повіті та місті є ради, які обираються населенням строком на 3 роки. Рада обирає голову або мера.

Е. — член ООН з 1991, ін. міжнар. організацій.

Дип. відносини України з Е. встановлено 4.1 1992.

В. М. Шаповал. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]