ЄВРОПЕЙСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ МЕТЕОСУПУТНИКІВ
(European Organization for the Exploitation of Meteorological Satellites), ЄВМЕТСАТ (EUMETSAT) -міжнар. регіональна міжуряд. організація. Утв. 16 європ. д-вами (Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Туреччина, Фінляндія, Франція, ФРН, Швейцарія, Швеція). Конвенція про заснування ЄВМЕТСАТ укладена 24.V 1983, набула чинності 19.VI 1986. Гол. метою ЄВМЕТСАТ є створення та експлуатація європ. метеорол. супутникової системи на базі штучних супутників Землі (ШСЗ) «МЕТЕОСАТ» з максимально повним урахуванням рекомендацій Всесвітньої метеорологічної організації. У цьому напрямі ЄВМЕТСАТ співробітничає з урядами та нац. метеорол. організаціями держав-членів, а також ін. країн, з міжурядовими, неуряд. і тех. організаціями відповідного профілю. Крім базової системи, що функціонує на геоста-ціонарній орбіті, ЄВМЕТСАТ експлуатує друге покоління ШСЗ «МЕТЕОСАТ», а також розробляє систему метеоспостережень із ШСЗ на приполярній орбіті. Діяльність
ЄВМЕТСАТ сприяє формуванню глобальної супутникової системи метеорол. спостережень.
Кер. орган — Рада ЄВМЕТСАТ, до якої входять по два представники від кожної держа-ви-учасниці, причому один повинен представляти метеорол. установу своєї країни. Осн. функціями Ради є: вирішення питань про прийом до Організації нових членів і виключення дійсних її членів, експлуатація косм. сегмента; ухвалення програми і затвердження правил діяльності ЄВМЕТСАТ, а також бюджету; вироблення рішень з питань координації діяльності ШСЗ ЄВМЕТСАТ з ін. ШСЗ. Залежно від важливості питань, що їх розглядає Рада, рішення ухвалюються консенсусом, кваліфікованою або простою більшістю голосів.
Із своїх членів Рада обирає голову та його заступника з повноваженнями на 2 роки; можливе переобрання ще на один строк. Сесії Ради збираються не рідше разу на рік, проте з ініціативи голови або третини членів Ради може бути скликано позачергову сесію. Рада може утворювати допоміжні органи і роб. групи.
Рада призначає та звільняє з посади ген. директора ЄВМЕТСАТ . Ген. директор разом із своїм заступником і секретаріатом відповідає за здійснення рішень, ухвалених Радою, виконання програми діяльності Організації, підписує міжнар. угоди і контракти. Право власності на супутники та інформацію, що отримується за їх допомогою, а також права на її використання належать державам — членам ЄВМЕТСАТ та їх нац. метео-рол. службам. Для держав, які не є членами Організації, і для ін. організацій (у т. ч. міжнародних) передбачено надання заг. та обмежених ліцензій.
Штаб-квартира ЄВМЕТСАТ — в м. Дарм-штадті (ФРН).
Літ.: Косм, деятельность ООН и междунар. организаций. Док-ты ООН. Вена, 1999.
О. В. Бєглий.
|