ЄВРОПЕЙСЬКИЙ БАНК РЕКОНСТРУКЦІЇ ТА РОЗВИТКУ
(European Bank for Reconstruction and Development), ЄБРР (EBRD) -міжурядова фін. організація. Ств. на основі Угоди від 29.V 1990, яку підписали 40 держав, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європ. екон. співтовариство. Гол. завдання ЄБРР — сприяти переходу європ. постсоц. країн до відкритої, орієнтованої на регіон економіки, а також розвитку приват, і підприєм. ініціативи. Об'єктами кредитування ЄБРР є приватні фірми або держ. підприємства, що приватизуються, а також новоств. компанії, включаючи спільні підприємства з міжнар. інвестиціями. Осн. мета банку полягає у заохоченні інвестицій у регіоні. ЄБРР співробітничає з ін. інвесторами та кредиторами у наданні кредитів і гарантій, здійснює пряме фінансування проектів розвитку приват, сектора, структурні реформи і проводить приватизації, а також розвиває інфраструктуру.
Важливою складовою діяльності банку є підготовка управлін. кадрів і підвищення кваліфікації спеціалістів у колишніх соц. країнах на різних рівнях. Для цього у 1992 з ініціативи ЄБРР та п'яти міжнар. організацій-спонсорів (Міжнародний валютний фонд, Міжнародний банк реконструкції і розвитку, Банк міжнародних розрахунків, Європейський Союз, Організація економічного співробітництва і розвитку) було відкрито Об'єднаний віденський ін-т для надання допомоги постсоц. країнам у вирішенні завдань підготовки банк, і госп. кадрів, здатних працювати в умовах ринкової економіки. ЄБРР має триступеневу структуру управління. Вона складається із ради керуючих (вищого розпорядчого органу банку), ради директорів і президента. До ради керуючих входять по 2 представники (керуючий і його заст.) від кожного учасника ЄБРР (країни або міжнар. організації). Виключною компетенцією ради керуючих є: прийом нових членів ЄБРР та припинення членства у банку; вибори директорів і президента ЄБРР; збільшення або зменшення статутного капіталу банку; затвердження (після розгляду аудит, звіту) заг. балансу та рахунку доходів і видатків ЄБРР, визначення розмірів резерву; розподіл прибутку, ухвалення рішення про припинення діяльності банку. Рада директорів — гол. викон. орган. До її компетенції належать поточна діяльність ЄБРР, а також питання, делеговані радою керуючих. Це, зокрема: підготовка роботи ради керуючих; визначення політики і ухвалення рішень стосовно кредитів, що виділяються; надання тех. допомоги та ін.; затвердження бюджету ЄБРР. Рада складається з 23 членів, у т. ч. 4 директорів від країн Центр, і Сх. Європи, які мають право на одержання допомоги від ЄБРР, і 4 - від неєвроп. країн. Директори переобираються кожних 3 роки. Президента ЄБРР обирає на 4 роки рада керуючих.
Україна - член ЄБРР з 1994. Штаб-квартира ЄБРР – у м. Лондоні (Великобританія).
Літ.: Халєвинская Е. Д. Евробанк: полит, структура, банк развития, коммерч. банк. М., 1992; Междунар. валютно-кредитные и фин. отношения. М., 1994.
В. М. Репецький.
|