Навигация
Повернись живим
 
є
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЄВРОПЕЙСЬКІ ПЕНІТЕНЦІАРНІ ПРАВИЛА

— варіант Європейських мінімальних стандартних правил поводження з в'язнями, адаптований до сучас. пріоритетів і цінностей цивіліз. сусп-ва. Затверджені Комітетом міністрів Ради Європи 12.11 1987 і рекомендовані державам — членам РЄ для реалізації у своєму зак-ві й практ. діяльності. Правила не мають статусу норм міжнар. права, але визнаються на міжнар. рівні як такі, що утверджують прогресивне розуміння пенітенціарної системи як цілісної соціальної організації та механізму її служіння інтересам сусп-ва і д-ви.

Є. п. п. складаються з 5 частин. У ч. 1 («Основоположні принципи») визначаються засади розбудови цивіліз. пенітенціарної системи, зокрема: створення у місцях позбавлення волі умов тримання і моральної атмосфери, які б забезпечували поважання люд. гідності в'язнів; недопущення дискримінації на будь-яких підставах; визнання метою виправного впливу збереження здоров'я засуджених та їхньої гідності, сприяння формуванню у них почуття відповідальності й навичок, які допомагатимуть реінтеграції їх у сусп. життя; підконтрольність пенітенц. установ спеціаліз. контролюючим органам; захист прав в'язнів представниками суд. або ін. органів, які не належать до пенітенц. адміністрації.

У ч. 2 («Управління пенітенціарними установами») визначено порядок прийому і реєстрації в'язнів; їх розподіл і класифікацію; умови розміщення і проживання; питання особистої гігієни, харчування, мед. обслуговування, дисципліни і стягнень, засобів стримання; порядок надання інформації і подання скарг, реліг. і моральної підтримки, зберігання речей в'язнів, повідомлення про смерть, хворобу, переведення до ін. установи. Вимоги до комплектування персоналу потрібною кількістю спеціалістів (психіатрів, психологів, соціальних працівників, учителів, інструкторів з профес.-тех. навчання, фізкультури і спорту), до їх спец, фахової підготовки, необхідних знань викладено у ч. З («Персонал пенітенціарних установ»). У ч. 4 («Цілі і режими тримання в місцях позбавлення волі») містяться норми, що визначають доцільність пенітенц. діяльності, зокрема: забезпечення умов життя в'язнів, сумісних з люд. гідністю і прийнятими в сусп-ві нормами; зведення до мінімуму негат. наслідків ув'язнення і різниці між життям у в'язниці та на волі з тим, щоб ув'язнений не втратив почуття самоповаги та особистої відповідальності; підтримання і зміцнення зв'язків з родичами та громадськістю в інтересах в'язнів та їхніх сімей; надання можливості в'язням розвивати свої здібності, набувати навичок, які допоможуть їм успішно включитися у сусп. життя після звільнення; умови труд, діяльності в'язнів, їх навчання, заняття фізкультурою і спортом; процедуру підготовки до звільнення.

У ч. 5 («Додаткові правила для спеціальних категорій в'язнів») ідеться про особливості організації роботи з в'язнями, які перебувають під судом або слідством, засуджені за цив. правопорушення, страждають на душевні та псих, захворювання. Україна як член Ради Європи визнає Є. п. п. і прагне до їх реалізації у нац. правовій системі та пенітенц. практиці.

Г. О. Радов 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]