ЄЗУЇТИ
(новолат. Jesuita, від лат. Jesus — Ісус) — члени катол. чернечого ордену, засн. 15.VIII 1534 іспанцем І. Лойолою у Парижі і затвердженого 27.IX 1540 папою римським Павлом III під назвою «Товариство Ісуса» («Societas Jesu Christi»). Гол. мета ордену — проповідування ідей християнства, поширення впливу катол. церкви і зміцнення влади папи римського [на пропозицію Є. XX Вселенський (І Ватиканський) собор 1869—70 прийняв декрет (догмат) про непогрішність папи].
Орг. принципи ордену будувалися на засадах суворої дисципліни, беззастережного підпорядкування лише генералові ордену або папі римському. Є. мали право ходити у цив.
вбранні, відмовлятися від клятв і здійснювати будь-які вчинки, що йшли на користь катол. церкві. Це й дало підставу вважати девізом їхньої діяльності вислів «мета виправдовує засоби». В 16 ст. катол. церква, якій загрожували внутр. суперечності і натиск Реформації, доручила Є. створення міцної системи теолого-ідеол. захисту. Є. за короткий строк стали могут. реліг.-ідеол., політ, і екон. силою, з якою папи вимушені були рахуватися.
В 16—17 ст., намагаючись розширити свій вплив, Є. діяли у багатьох країнах світу: в Індії (з 1542), Японії (з 1549), Китаї (з 1563), на Філіппінах (з 1594) та ін. Як «орден учених» вони отримали під своє керівництво після Тридентського собору (1545—63) дух. семінарії. Заснували Є. і власні навч. заклади, в яких навчали і виховували духівництво з тих країн, яким особливо загрожувала «схизма». Зрештою, Є. перетворилися на монополістів у галузі освіти і виховання у зх. країнах.
У серед. 16 ст. Є. з'явилися і в Україні. їхні школи були створені у Львові (1608), Луцьку (1609), Києві (1690) та ін. містах. 1661 грамотою польс. короля Яна II Казимира Львів, єзуїт, колегія була перетв. на ун-т. У 17—18 ст. спроби Є. активно впливати на політ, життя європ. країн привели до заборони їх діяльності в Португалії, Франції, Іспанії. 1773 папа Климент XIV прийняв рішення про розпуск ордену. 1814 рішенням папи Пія VII його діяльність було відновлено. Нині «Товариство Ісуса» — найвпливовіший чернечий орден у катол. церкві. Складається з 9 асистенцій (структур ордену, якими керують асистенти — члени Генеральної ради ордену), що охоплюють різні регіони світу. Керівництво орденом здійснює Генеральна рада на чолі з генералом (місцеперебування у Римі). Є. видають численні газети, журнали, мають ун-ти, школи та ін. навч. заклади.
|