Навигация
 
з-зам
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЗАКОННИЙ ПРЕДСТАВНИК

- особа, яка на підставі закону, адм. чи суд. акта уповноважена представляти в цив., адм. або крим. процесі права і законні інтереси ін. особи, з якою вона пов'язана такими юрид. фактами, як родинність, усиновлення, опіка чи піклування. Док-тами, які засвідчують повноваження 3. п., є: для батьків, усиновителів — паспорт, свідоцтво про народження неповнолітньої дитини, док-т про усиновлення; для опікунів і піклувальників — рішення про опіку чи піклування, прийняте держ. адміністрацією району, району в містах Києві чи Севастополі, виконкомом міської чи районної у місті, сільс, селищ, ради депутатів. У цив. процесі 3. п. має право виконувати ті процес, дії, що їх могла б виконувати особа, яку він представляє, у т. ч. розпорядчі дії, передбачені ст. 115 Цивільного процесуального кодексу України, за окр. винятками. Так, опікунові чи піклувальнику заборонено укладати угоди, зокрема договори, що потребують нотаріального посвідчення і спец, реєстрації, відмовлятися від належних підопічному майнових прав, поділяти майно, поділяти або обмінювати житлову площу, видавати письм. зобов'язання тощо (ст. 145 Кодексу про шлюб та сім 'ю України). Права та охоронювані законні інтереси недієздатних гр-н, гр-н, які не мають повної дієздатності, та гр-н, визнаних обмежено дієздатними, захищають у суді їхні батьки, усиновителі, опікуни або піклувальники. У справі, в якій повинен брати участь гр-нин, визнаний у встановленому порядку безвісно відсутнім, його представником є опікун, призначуваний для охорони та управління майном безвісно відсутнього. У справі, в якій має брати участь спадкоємець особи, померлої або оголошеної у встановленому законом порядку померлою, якщо спадщину ще ніким не прийнято, представником спадкоємця є опікун, призначений для охорони та управління спадковим майном. У всіх зазначених випадках 3. п. може доручити ведення справи в суді ін. особі, обраній ним представником, зокрема адвокату (ст. 111, П2 ЦПК).

У справах про адм. правопорушення інтереси особи, що притягується до адм. відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або через свої фіз. чи псих, вади не здатні самі здійснювати свої права, можуть представляти їхні 3. п. (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). 3. п. має право: знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої він представляє, подавати скарги на рішення органу (посад, особи), що розглядає справу (ст. 270 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Кримінально-процесуальний кодекс України передбачає участь у крим. справі 3. п. неповнолітніх підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, потерпілого, а в окр. слідчих діях — і свідка. Його участь є додатковою процес, гарантією прав і законних інтересів зазначених осіб. У стадії досуд. розслідування закон передбачає участь 3. п. лише в окр. слідчих та ін. процес, діях. Так, згідно зі ст. 437 КПК неповнолітній обвинувачений викликається до слідчого, прокурора чи суду, як правило, через 3. п. Інший порядок виклику допускається лише у випадку, коли це зумовлено обставинами справи. Батьків чи інших 3. п., які їх замінюють, обов'язково повідомляють про затримання неповнолітнього як підозрюваного і взяття під варту (ст. 434 КПК). Відповідно до ст. 438 КПК у разі, якщо неповнолітній не досяг 16 років або його визнано розумово відсталим, то при пред'явленні йому обвинувачення і допиті на розсуд слідчого чи прокурора або за клопотанням захисника можуть бути присутні батьки чи ін. 3. п. неповнолітнього. Слідчий повинен роз'яснити їм право задавати обвинуваченому запитання і викладати свої зауваження (вони заносяться до протоколу допиту). 3. п. неповнолітнього заарештованого підозрюваного чи обвинуваченого має право оскаржити в суді санкцію прокурора на арешт (ст. 236' КПК). Закон передбачає також можливість застосування до неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного запобіжного заходу, пов'язаного з участю 3. п., — віддання неповнолітнього під нагляд батьків, опікунів, піклувальників чи адміністрації дит. установи, в якій він виховується, з відібранням письм. зобов'язання про забезпечення ними належної поведінки неповнолітнього та його явки до слідчого, прокурора і суду (ст. 436 КПК). 3. п. неповноліт. обвинуваченого з дозволу слідчого може бути присутній при оголошенні неповноліт. обвинуваченому про закінчення слідства і пред'явленні йому матеріалів справи для ознайомлення (ст. 440 КПК).

Батьки або інші 3. п. неповноліт. підсудного викликаються у суд. засідання. Неявка 3. п., якщо тільки суд не визнає його участь необхідною, не зупиняє розгляд справи. Суд може допитати 3. п. як свідка; при цьому йому роз'яснюють його право не свідчити проти себе, членів своєї сім'ї чи близьких родичів. У виняткових випадках, коли участь 3. п. у суд. засіданні може завдати шкоди інтересам неповноліт. підсудного, суд має право мотивованою ухвалою обмежити участь 3. п. в тій чи ін. частині суд. засідання або усунути його від участі в суд. розгляді і допустити замість нього іншого 3. п. (ст. 441 КПК).

3. п. неповнолітнього має право оскаржити в касац. порядку вирок чи ухвалу суду, в т. ч. про застосування примус, заходу виховного характеру (ст. 347, 449 КПК). 3. п. неповнолітнього потерпілого або потерпілого, визнаного судом недієздатним унаслідок душевної хвороби чи недоумства, у кримінальній справі користується такими ж процесуальними правами, як і потерпілий: може подавати докази; заявляти клопотання; знайомитися з усіма матеріалами попереднього слідства; брати участь у суд. розгляді; у справах приватного обвинувачення може подати скаргу про притягнення до кримінальної відповідальності і підтримувати обвинувачення; подавати скарги на дії особи, що провадить дізнання, слідчого, прокурора і суду, а також подавати скарги на вирок або ухвали суду та постанови судді (ст. 49 КПК). На відміну від 3. п. неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, 3. п. потерпілого не може бути особа, яка допитувалась або має бути допитана як свідок у справі (ст. 63 КПК).

Нарешті, ст. 168 КПК передбачає, що у разі необхідності допит неповноліт. свідка віком до 14 років, а на розсуд слідчого — віком до 16 років проводиться у присутності його 3. п. До поч. допиту закон, представникові роз'яснюють його обов'язок бути присутнім при допиті, а також право викладати свої зауваження і, з дозволу слідчого, задавати свідкові запитання, які, разом із зауваженнями 3. п., заносяться до протоколу.

Літ.: Коваль Л. В. Адм. право України. К., 1994; Штефан М. Й. Цив. процес. К., 1997; Михеєнко М. М., Нор В. Т., Шибіко В. П. Крим, процес України. К., 1999; Колпаков В. К. Адм. право України. К., 1999.

В. П. Шибіко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]