Навигация
Повернись живим
 
зан-звід
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЗАПИТ

— вид звернення органу держ. влади, нар. депутатів України, уповноважених посад, і служб, осіб, гр-н або їх об'єднань відповідно до законодавчо встановленої процедури до органів держ. влади, їх посад, осіб з вимогою дати у визначений строк необхідну інформацію. Суб'єктами 3. є органи держ. влади, їх посад, особи, нар. депутати України, депутати ВР АР Крим, депутати місц. рад, гр-ни України або їх об'єднання, адвокати. Згідно із Законом України «Про інформацію» (1992) 3. може бути індивід, або колективним. Він подається тільки у письм. формі й має адресуватися відповідному органові законод., викон. та суд. влади, його посад, особам. Об'єкт 3. — інформація про ті чи ін. явища, події, дії, стан справ у відповідній сфері сусп. відносин, а також інформація щодо особи. Мета 3. — одержання інформації у визначені зак-вом строки у встановленому порядку. Органи законод., викон. та суд. влади України, їх посад, особи зобов'язані надати інформацію, що стосується їх діяльності, письмово, усно, по телефону чи використовуючи прилюдні виступи своїх посад, осіб.

Суб'єктами 3. є юрид. та фіз. особи. 3. юрид. осіб випливає з їх компетенції, а 3. гр-н — з їх правового статусу. Органи держ. влади та об'єднання гр-н мають право подавати 3. у межах своїх повноважень і на їх виконання до відповідного органу законод., викон. та суд. влади, посад, особам, які зобов'язані надавати інформацію, що стосується їх діяльності. Гр-нин також має право звернутися до органів держ. влади з вимогою подання йому будь-якого офіц. док-та незалежно від того, стосується цей док-т його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених законом про інформацію. 3. реалізується у системі як зв'язаних, так і не зв'язаних відносинами підпорядкування органів і організацій.

Зак-во встановлює обмеження щодо одержання інформації на 3. Так, не підлягають обов'язковому наданню для ознайомлення офіц. док-ти, які містять у собі: інформацію, визнану у встановленому порядку держав-ною таємницею, конфіденційну інформацію, інформацію про оперативну і слідчу роботу органів прокуратури, МВС, СБУ, роботу органів дізнання та суду у випадках, коли їх розголошення може зашкодити операт. заходам, розслідуванню чи дізнанню, порушити право людини на справедливий та об'єктивний суд. розгляд її справи, створити загрозу життю або здоров'ю будь-якої особи. Не надається на 3. також інформація, що стосується особистого життя гр-н, док-ти, які становлять внутрівідомчу кореспонденцію, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи, процесом прийняття рішень тощо, інформація фінансових установ, яка підготовлена для контрольно-фінансових відомств. Крім того, установа, до якої звернено 3., може не надавати для ознайомлення документ, якщо він містить інформацію, яка не підлягає розголошенню на підставі нормат. акта ін. держ. установи, а та ' держ. установа, яка розглядає 3., не має права вирішувати питання щодо розсекречування цієї інформації.

3. реалізується у межах визначеної правової процедури. В ньому повинно бути зазначено прізвище, ім'я та по батькові запитувача, док-т, письм. чи усна інформація, яка його цікавить, та адреса, за якою він бажає одержати відповідь. Під терміном «запитувач» зак-во має на увазі гр-н України, держ. органи, організації та об'єднання гр-н. Але запитувачами у відповідних випадках можуть бути також іноземці, особи без громадянства, напр., при зверненні про одержання інформації про стаж роботи для встановлення пенсії.

Зак-во встановлює строк розгляду 3., процедуру відмови у задоволенні 3. та порядок оскарження рішення про відмову надати інформацію. У відмові має бути зазначено: посадову особу державної установи, що відмовляє у задоволенні 3.; дату відмови; мотивацію відмови. Встановлюються умови відстрочення задоволення 3. Повідомлення про відстрочення доводиться до відома запитувача у письм. формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Відмову або відстрочення задоволення 3. може бути оскаржено до органу вищого рівня. Якщо на скаргу, подану до органу вищого рівня, дається негат. відповідь, запитувач має право оскаржити цю відмову до суду. У разі, коли запитувач звернувся до суду, обов'язок доводити законність відмови чи відстрочення задоволення 3. покладається на відповідача — держ. установу. Якщо відмову або відстрочення визнано необгрунтованими, суд зобов'язує держ. установу надати запитувачеві змогу ознайомитися з офіц. док-том і постановляє окр. ухвалу щодо посад, осіб, які відмовили заявникові. Необгрунтована відмова у наданні змоги для ознайомлення з офіц. док-тами або порушення визначеного строку її надходження без поважних причин тягнуть за собою дисциплінарну або ін. відповідальність посад, осіб держ. установ у порядку, встановленому законом України. Запитувачі мають право робити виписки з наданих їм для ознайомлення офіц. док-тів, фотографувати їх, записувати текст на магнітну плівку тощо. Власник док-тів має право за відповідну плату виготовляти за бажанням запитувача копії запитуваних док-тів. 3., що реалізується в межах відповідної правової процедури, може бути юрид. фактом, підставою виникнення правовідносин, у т. ч. держ.-правових. Так, 3. нар. депутата України до відповідних органів є підставою виникнення правовідносин, які чітко врегульовані зак-вом. Орган або посад, особа, до яких звернено депут. 3., зобов'язані дати офіц. письм. відповідь. Вона може бути обговорена у ВР України з прийняттям відповідної постанови.

Інформація, отримана в результаті 3., може бути підставою підтвердження фактів, що мають юрид. значення. Так, на запит органів соціального забезпечення може надійти інформація про працю гр-нина в ті чи ін. роки на підприємстві, в установі чи організації, що є підставою підтвердження його стажу і призначення пенсії. Інформація, що надійшла на 3., може бути підставою припинення одних і виникнення ін. правовідносин. Так, відповідь на 3. компет. органів, що підтвердила смерть гр-нина, який повинен був сплачувати аліменти, є підставою припинення аліментних правовідносин і виникнення спадкоємних відносин.

Ю. М. Тодика. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   зан-звід   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]