Навигация
 
зан-звід
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЗАСТАВА

— 1) У цив. праві — спосіб забезпечення виконання зобов'язань, передбачений Цивільним кодексом України. Відповідно до Закону України «Про заставу» (1992) кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого 3. зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна з перевагами перед ін. кредиторами. 3. повинна забезпечити виконання осн. зобов'язання. Дійсність 3. залежить від дійсності осн. зобов'язання.

3. може забезпечувати дійсну вимогу, що випливає із закону чи договору, а також вимоги, які можуть виникнути в майбутньому, за умови, якщо є угода сторін про розмір забезпечення 3. таких вимог. За рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги у повному обсязі, який визначається на момент факт, задоволення, включаючи відсотки, відшкодування шкоди, неустойку, компенсац. витрати, пов'язані зі зверненням стягнення на заставлене майно, якщо інше не передбачено договором про 3.

Сторонами договору 3. можуть бути як фізичні, так і юрид. особи. Заставодавцем може бути як сам боржник за осн. зобов'язанням, так і третя особа (майновий поручитель).Предметом договору 3. може бути майно, яке, відповідно до зак-ва України, може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернено стягнення. За заг. правилом, договір 3. укладається у письм. формі. У випадках, коли предметом 3. є нерухоме майно, трансп. засоби, косм. об'єкти, договір 3. має посвідчуватись нотаріально. В Україні існують такі види 3.: іпотека — 3.нерухомого майна, в т. ч. землі, за якої зем-ля та (або) майно, що становить предмет 3.,залишаються у заставодавця або третьої особи (майнового поручителя); заклад— 3. рухомого майна, товарів в обороті або у переробці, майнових прав, цінних паперів, за якої майно, що є предметом 3., передається заставодавцем у володіння заставодержателя.3. у ломбарді оформляється видачею заставного білета. Ч. Н. Азімов.2) У крим.-процес, праві — внесення на депозит органу поперед, розслідування або суду підозрюваним, обвинуваченим, підсудним, ін.фіз. чи юрид. особами грошей чи передача їм ін. матеріальних цінностей з метою забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, виконання ними зобов'язання не відлучатися з місця пост, проживання або з місця тимчас. знаходження без дозволу слідчого чи суду, явки за викликом до органу розслідування і суду. Є одним із запобіжних заходів (п. 3і ст. 149, ст. 154' Кримінально-процесуального кодексу України). За своїм змістом 3. є менш суворим заходом, ніж тримання під вартою, але більш суворим, ніж усі інші заходи, передбачені КПК, оскільки невиконання підозрюваним, обвинуваченим чи підсудним зобов'язань, покладених на нього у зв'язку із застосуванням 3., може призвести не тільки до зміни запобіжного заходу на тримання під вартою, а й до майнових втрат для нього самого чи ін. осіб.

Застосування 3. (замість тримання під вартою) до осіб, звинувачених у вчиненні тяжких насильницьких злочинів, рецидивістів, осіб, які раніше намагалися ухилитися від правосуддя, повинно мати виключний характер. Орган, що застосував цей запобіжний захід, встановлює розмір застави з урахуванням обставин справи. Мін. розмір 3. становить: щодо особи, звинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад 10 років, — одну тисячу неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н; щодо особи, звинуваченої у вчиненні ін. тяжкого злочину, чи раніше судимої особи, — п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н; щодо ін. осіб — п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н. У всіх випадках розмір 3. не може бути меншим розміру цив. позову, обгрунтованого достатніми доказами. Предметом 3. можуть бути гроші чи ін. матеріальні цінності — будь-яке майно, що перебуває у цив. обігу, належить заставодавцю на праві власності й може бути ним відчужене, в т. ч. іноземна валюта, цінні папери тощо. Органи поперед, слідства й суди не можуть приймати 3. від держ. підприємств, установ і організацій.

Приймаючи як 3. майно, особа, котра проводить дізнання, слідчий, прокурор, суд повинні встановити: чи є підозрюваний, обвинувачений чи підсудний як заставодавець власником майна; яка вартість останнього; як забезпечити його зберігання; чи не виникнуть труднощі або цив.-правові спори при вирішенні питання про звернення майна в доход д-ви чи на користь цив. позивача. 3. звертається у доход д-ви, якщо особа, стосовно котрої обрано запобіжний захід, порушує взяті на себе зобов'язання. Вона також може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень (це, однак, не поширюється на 3., внесену ін. фізичними чи юрид. особами; в цьому разі заставодавець несе лише матеріальну відповідальність за дії особи, яка притягується до відповідальності, а покладення на нього ін. обов'язків законом не передбачено). До виникнення підстав для звернення 3. у доход д-ви заставодавець може відмовитися від узятих на себе зобов'язань. У цьому випадку 3. повертається лише після обрання нового запобіжного заходу. Про обрання запобіжного заходу у вигляді 3. виноситься мотивована постанова (а судом — ухвала). Складається також протокол про прийняття 3.

Питання про повернення 3. вирішує суд при розгляді справи, якщо вона надійшла до суду, або орган дізнання, слідчий, прокурор у разі закриття ними крим. справи.

Літ.: Пилипчук П. П. Питання застосування в слідчій тасуд. практиці запобіж. заходу у вигляді застави. «ВісникВерх. Суду України», 1998, № 3 (9); Донченко Ю. Актуальні проблеми застосування запобіж. заходу у виглядізастави. «Право України», 1999, № 3; Кассо Л. А. Понятие о залоге в совр. праве. М., 1999.

А. А. Музика. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]