Навигация
 
зан-звід
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЗВІД МІСЦЕВИХ ЗАКОНІВ ЗАХІДНИХ ГУБЕРНІЙ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ 1837

- проект збірки норм цив. матеріального та процес, права, що стосуються Правобережної України та Білорусі. Кодифікація права України в 1-й пол. 19 ст. відбувалася в істотно нових сусп.-екон. і політ, умовах, коли укр. нац. державність було знищено і Україна на становищі колонії входила до складу Рос. імперії з її могутнім централізованим бю-рокр. апаратом. Тому всі роботи щодо кодифікації укр. права велися паралельно та у зв'язку з кодифікацією права Рос. д-ви під гаслом упорядкування та уніфікації норм, що діяли в Лівобереж. і Правобереж. Україні, макс. зближення правових систем України і Росії шляхом поширення на Україну загальноімп. зак-ва та усунення місц. особливостей у застосуванні права. Спроби систематизувати рос. зак-во, хоч і безуспішні, робилися багатьма кодифікаційними комісіями. У 1801 було ств. ще одну Комісію для складання законів, яка поділялася на три експедиції. «Малоросійськими правами» мало займатися 6-е відділення 2-ї експедиції. У його складі над кодифікацією права України працювали 2 групи. Перша, на чолі з А. Р. Повстанським, займалася правом правобережних (Київ., Волин. та Поділ.), друга, під кер. Ф. І. Давидовича, — правом лівобережних (Черніг. і Полт.) губерній. Підсумком праці групи А. Р. Повстанського був проект «Зводу місцевих законів губерній та областей, приєднаних від Польщі». Група Ф. І. Давидовича підготувала «Зібрання цивільних законів, чинних у Малоросії» (див. «Зібрання малоросійських прав» 1807). Після цього кодифікац. роботи було фактично припинено, за винятком перекладу рос. мовою Лит. Статуту, що його оприлюднено 1811.

У 1826 Комісію для складання законів перетворено на 2-е відділення власної його імп. величності канцелярії, яке мало спеціально і постійно займатися кодифікац. роботою. До цього було залучено відомого кодифікатора права М. М. Сперанського, який фактично очолив роботу. Відділення підготувало «Повне зібрання законів Російської імперії», публікація якого почалася 1830, та «Звід законів Російської імперії», що став виходити з 1832. У 1830—33 у складі відділення працювала група під кер. І. М. Даниловича [професора Харків, (з 1825), Київ, (з 1835), а з 1839 — Моск. ун-тів, яка підготувала ґрунтовний, якісно систематизований 3. м. з. з. г. Р. і. 1837. Складався він із вступу, трьох частин (закони про стани; закони цивільні; закони про суд) і додатків. 1838 проект Зводу затвердила Державна рада, але статусу чинного джерела права він так і не набув. Перемогла ін. тенденція — поширення на тер. України рос. системи права. Автори проекту прагнули підпорядковувати місц. право імп. зак-ву, щоб воно лише регулювало конкр. відносини в межах заг. вимог осн. законів.

У процесі запровадження єдиної правової системи на всій тер. Рос. імперії на Україну в 1840—42 було поширено загальноімперське цив. та крим. зак-во. При підготовці 2-го видання Зводу законів Російської імперії в 1842 було затверджено для включення до його 10-го тому ряд норм 3. м. з. з. г. Р. і. 1837, однак вони мали застосовуватися лише у Черніг. та Полт. губерніях. Таких норм налічувалося 53, і регулювали вони переважно сімейні та спадкові відносини. Відмінності у регулюванні правових відносин в Україні та Росії були, напр., у визначенні дієздатності особи, майнових відносин подружжя, права спадщини, інституту опіки, родових маєтків, права на чуже майно і знайдену річ, розподілу спільного майна, дарування майна, строків давності, забезпечення виконання договорів тощо.

Літ.: Месяц В. Д. История кодификации права на Украине в первой пол. XVIII в. К., 1963; Дубровина А. Б. Джерела права України в першій пол. XIX ст. «Проблеми правознавства», 1966, в. 4.; Ткач А. П. Історія кодифікації дорев. права України. К., 1968.

В. А. Чехович. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]