Навигация
 
звіл-зім
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ

— користування землею у визначеному законом порядку. Відповідно до Земельного кодексу України 3. може бути постійним або тимчасовим. Постійним визнається 3. без заздалегідь установленого строку. Тимчас. користування землею може бути короткостроковим (до 3 років) і довгостроковим (до 25 років). У разі вироб. необхідності зак-во дозволяє продовжити ці строки на період, що не перевищує одного строку — відповідно короткострокового або довгострокового тимчас. користування землею. У пост, користування земля надається місц. радами із земель, що перебувають у держ. чи комунал. власності: гр-нам України для ведення сел. (фермерського) г-ва, особистого підсоб. г-ва, заняття традиц. нар. промислами; сільськогосп. підприємствам та організаціям; громад, об'єднанням; реліг. організаціям; пром., трансп. та ін. несільськогосп. підприємствам, установам і організаціям; військ, частинам, установам, військ.-навч. закладам, підприємствам і організаціям ЗС України, ін. військ, формувань та внутр. військ для потреб оборони; спеціаліз. підприємствам для ведення ліс. г-ва; спільним підприємствам, міжнар. об'єднанням і організаціям з участю укр. та іноз. юрид. і фіз. осіб, підприємствам, що повністю належать іноз. інвесторам.

У тимчасове користування земля надається місц. радами із земель держ. і комунал. власності тим самим фіз. та юрид. особам, за винятком житлових, житл.-буд., гаражно-буд. і дачно-буд. кооперативів та підприємств, що повністю належать іноз. інвесторам. Крім того, колект. сільськогосп. підприємства, сільськогосп. кооперативи, садівн. т-ва та сільськогосп. акц. т-ва, яким земельні ділянки належать на праві колект. власності, а також гр-ни України, яким зем. ділянки належать на праві приват, власності, мають право надавати належні їм ділянки у тимчас. користування гр-нам для городництва, сінокосіння і випасання худоби, а також пром., трансп. та ін. підприємствам, установам і організаціям для несільськогосп. потреб. Надання зем. ділянок, що перебувають у колект. чи приват. власності, у тимчас. користування здійснюється їх власниками на підставі договорів на тимчас. користування землею, які підлягають реєстрації у відповідній місц. раді. Землекористувачі мають право: самостійно господарювати на землі; виробляти сільськогосп. продукцію і одержувати доходи від її реалізації; використовувати у встановленому порядку для потреб г-ва наявні на зем. ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об'єкти, а також експлуатувати ін. корисні властивості землі; зводити жилі, вироб., культ.-побут, та ін. будівлі і споруди за погодженням з сільс, селищ., міською радою; власності на посіви та посадки сільськогосп. культур і насаджень; одержати від нового власника землі, землекористувача або місц. ради компенсацію за підвищення родючості грунтів у разі вилучення або добровільної відмови від зем. ділянки.

Разом з тим закон покладає на землекористувачів низку обов'язків щодо рац. використання та охорони земель: забезпечувати використання землі відповідно до цільового призначення та умов її надання; ефективно використовувати землю згідно з проектом внутрігосп. землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохор. технології виробництва, не допускати погіршення екол. обстановки на тер. внаслідок своєї госп. діяльності; здійснювати комплекс передбачених зак-вом заходів щодо охорони земель; своєчасно сплачувати зем. податок або орендну плату за землю; не порушувати права власників ін. зем. ділянок і землекористувачів, у т. ч. орендарів; зберігати геод. знаки, протиероз. споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем; дотримувати режиму сан. зон і територій, що особливо охороняються; додержувати правил добросусідства.

Невиконання землекористувачами покладених на них обов'язків може бути підставою для притягнення їх до юрид. відповідальності, в т. ч. у вигляді позбавлення їх права

користування Зем. ділянкою.

П. Ф. Кулинич. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]