Навигация
Повернись живим
 
і-інов
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ІМ'Я ГРОМАДЯНИНА

- прізвище, ім'я та по батькові громадянина, якщо інше не випливає із закону чи нац. традиції. За Цивільним кодексом України, гр-нин набуває і здійснює права та обов'язки за своїм іменем. Відомості про ім'я заносяться органами ЗАГСу до книги записів народжень, на підставі чого видається свідоцтво про народження. Ім'я дитини обирається батьками. Якщо у батьків спільне прізвище, то це прізвище присвоюється і їхнім дітям. За умови різних прізвищ батьків дитині дають прізвище батька або матері за згодою батьків, а за відсутності згоци — відповідно до рішення органів опіки та піклування. По батькові присвоюється за іменем батька. Коли батьківство не встановлено — запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері; ім'я, по батькові та національність батька дитини теж записуються за вказівкою матері. У разі смерті батьків або неможливості для них з ін. причин зареєструвати народження дитини її ім'я визначається за заявою родичів, ін. осіб або адміністрації лік. закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини. Припинення шлюбу або визнання його недійсним не тягне за собою зміни прізвища дітей. У випадку, коли той з батьків, у кого дитина залишилася жити після припинення шлюбу або визнання шлюбу недійсним, бажає дати їй своє прізвище, органи опіки і піклування, виходячи з інтересів дитини, можуть дозволити зміну прізвища. У разі усиновлення дитині на прохання усиновителів може бути присвоєно прізвище усиновителя і по батькові за іменем усиновителя, а також інше ім'я. Органи ЗАГСу вносять до актового запису про народження відповідні зміни і видають нове свідоцтво про народження. Ім'я усиновленого після досягнення ним 10 років може бути змінене за його згодою.

Повнолітній гр-нин має право змінити ім'я у встановленому законом порядку. Зміна повнолітнім гр-нином власного імені не тягне за собою припинення або зміни його прав та обов'язків. Прізвище гр-нина може змінюватися при укладенні шлюбу, коли один з подружжя за власним бажанням обирає або приєднує до свого прізвища прізвище другого з подружжя. При здійсненні окр. цив. прав фіз. особа відповідно до зак-ва може використовувати псевдонім.

Набуття прав і обов'язків під іменем ін. особи не допускається. Шкода, завдана гр-нинові внаслідок неправомірного використання його імені, відшкодовується згідно з ЦивК України. Правові питання, пов'язані з наданням гр-нинові імені або з його зміною, регулюються Кодексом про шлюб та сім 'ю України.

Літ.: Цив. право, ч. 1. К., 1997.

І. Ф. Севрюкова. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]