Навигация
 
іноз-іщ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ІУДЕЙСЬКЕ ПРАВО

Мойсееве право - сукупність приписів, викладених у Старому Завіті у т. з. П'ятикнижжі Мойсея, або Торі (єврейською мовою означає «закон»), що регулюють суспільні відносини на основі біблейських норм. І. п. мало багато спільних рис з давнім вавилон. правом, особливо в тій частині, що стосувалася казуїстики та принципу помсти.

Основи І. п. подають друга (Вихід), третя (Левіт) та п'ята (Второзакония) книги Мойсея. Вміщені в них правові норми не систематизовані і становлять сукупність значної кількості різних правил, що характеризуються як реліг. церемонії та обряди. І. п. є поєднанням релігії і права як двох сторін одного явища — правил поклоніння богові й дотримання порядку, що забезпечує співіснування членів сусп-ва. Ці правила складені духівництвом із посиланням на договір з Ягве, тобто Богом в іудаїзмі [в Старому Завіті він має багато назв, головні — Ел, Еліон, Елоаг, Елогім, Шаддай, Адонай, Ягве (Єгова), Саваоф (Цебаоф)], і визначалися як вираз волі самого Бога. Доти, доки народ дотримується цих правил, Ягве стоїть на сторожі його благополуччя. Якщо ж хтось порушує І. п., то він підлягає відповідному покаранню, оскільки гнів Бога переростає у помсту, поширювану на всіх.

Через католицьку церкву І. п. особливо поширилося у період Середньовіччя, зміцнивши свої позиції після Реформації у протестантських країнах. Право відповідного покарання, яке було сформовано євреями і мало приміт. форму, панувало в цих країнах до середини 18 ст. Упродовж століть люди з таким жахом підкорялися волі Бога, що створювалась ілюзія письмового підтвердження його абсолютного авторитету. Супроти Божої волі не існувало жодних апеляцій, а, отже, й милостей.

У період існування Мойсеєвого права покарання поширювалося на всіх без винятку суб'єктів, і спрямованість волі злочинця та його вина до уваги не брались. І. п. передбачало можливість застосування давньої кровної помсти. Великого значення надавалося окресленню засуджуваних Мойсеевим правом злочинів проти моральності, що пов'язувалися з кровозмішанням (інцестом) і стосувалися навіть далеких родичів. Передбачувані І. п. покарання за порушення моральності були поширені в деяких європейських країнах до 20 ст.

В І. п. вперше за всю історію антич. права було зроблено спробу формулювання абстрактних заповідей закону. Десять заповідей Ісуса Христа сформульовані ним у Нагірній проповіді не на основі казуїстичної техніки на зразок «якщо ти вчиниш те чи те...», а на принципі правил загальнолюдських відносин — «ти не повинен...» тощо. З погляду юрид. техніки І. п. було досить розвиненим, хоча в Десяти заповідях система штрафних санкцій була відсутня. Це зумовлювалося значенням Десяти заповідей як етич. правил для нового євр. сусп-ва, і покарання, що виходить від Бога, повинно було ним же і визначатися.

Літ.: Давид Р. Осн. правовые системы современности. М., 1988; Аннерс Э. История европ. права. М., 1996.

С. В. Бобровник. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]