Навигация
 
кас-київ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КИЇВСЬКЕ ВОЄВОДСТВО

— адм.-тер. одиниця в Україні в 15—18 ст. Адм. центр — Київ, з 1667 — Житомир. Тер. основою для К. в. стала Київська земля, яка почала складатися ще у Давньорус. д-ві. Воєводство утв. 1471 у складі Великого князівства Литовського після ліквідації Київського князівства. Складалося з повітів: Київського, Овруцького, Мозирського, Житомирського, Черкаського, Чернігівського, Новгород-Сіверського та Путивльського (невдовзі останні три приєднало Моск. князівство). За умовами Люблінської унії 1569 воєводство відійшло до Польщі у складі Речі Посполитої. На тер. К. в. діяли Литовські статути. На час утворення до воєводства ввійшли землі переважно на захід від Дніпра і лише порівняно невелика частина Лівобережжя. Правобережна частина воєводства поділялася на Київ., Житом, і Овруц. повіти. Ймовірно, на самому Люблін, сеймі або невдовзі після нього від К. в. було відокремлено Мозир. повіт і передано у склад Мінського воєводства. За період від Люблін, унії і до Нац.-визв. війни укр. народу серед. 17 ст. межі К. в. просунулися далеко на схід. Згідно зі Зборівським договором 1649 у К. в. обмежувалася влада польс. шляхти; Овруц., Житом, і Київ, повіти було підпорядковано гетьм. управлінню. За умовами Андрусівського перемир'я 1667у складі К. в. Речі Посполитої залишилися тільки правобережні землі за винятком Києва з прилеглою територією радіусом в 1 милю; останні відходили до Моск. д-ви на 2 роки, після чого вона мала повернути їх Польщі. Проте останній так і не вдалося одержати ці землі; навпаки, Росія навіть дещо розширила прилеглу до Києва територію. Лівобережна частина К. в. з 2-ї пол. 17 ст. входила до складу Гетьманщини: у 1667— 1781 воєводство межувало на сході з Миргородським, Лубенським, Переяславським, Київським і Чернігівським полками, а після ліквідації 1781 полково-сотенного устрою тут було утворено Київське намісництво у складі Росії, з яким і межувало К. в. Польщі. Загалом ареал К. в. накладається на тер. ряду тепер, областей України (більшої частини Київ., Черкас, Рівн. і Житомирської, частини Хмельн., Вінн., Кіровоградської), а також частини Гомельської обл. Білорусі.

На чолі К. в. стояв воєвода — керівник адм. влади; він мав також певні суд. функції. Його призначав король. Другою особою у воєводстві був каштелян. К. в. мало свій сеймик і посилало депутатів до Варшави на сейм. Повіти були військ, і суд.-адм. округами. Шляхта кожного повіту становила окр. військ, відділ, що їх у межах воєводства об'єднував під своєю командою воєвода. На тер. воєводства діяли грод-ські суди, земські суди і підкоморські суди; у період безкоролів'я — каптуровий суд. Апеляц. установою для шляхти К. в. (як і для Брац-лавського та Волинського воєводств) спочатку був Луцький трибунал, а з 1589 — Головний люблінський трибунал, до якого обирали по 4—5 депутатів від кожного воєводства. Після другого поділу Речі Посполитої (1793) тер. К. в. відійшла до Рос. імперії: спочатку вона частинами увійшла до Ізяславського, Брац-лавського і Мінського намісництв, 1795 — до реорганізованих Брацлав. і Мінського намісництв та утворених Волинського і Вознесенсь-кого намісництв; ще частину його території було приєднано до Київ, і Черніг. намісництв, що існували з 1781. З 1797 більша частина території колишнього К. в. на багато десятиліть увійшла до складу Київської губернії, а також до Волинської, Подільської і Мінської губерній Рос. імперії.

Літ.: Крикун Н. Адм.-тер. устройство Правобереж. Украины в XV—XVIII вв. Границы воєводств в свете источников. К., 1992.

Л. А. Сухих. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]